Leonardo DiCaprio kan göra huvudrollen i ”Heat 2” – med en astronomisk budget

Michael Mann drömmer om 170 miljoner dollar och Leonardo DiCaprio för att göra verklighet av sin planerade uppföljare på en av tidernas mest ikoniska kriminalfilmer.

Publicerad:

Michael Manns kriminaldrama Heat från 1995 betraktas som en av sin genres mest ikoniska filmer, med strålande insatser från Al Pacino och Robert De Niro i huvudrollerna som en polis och en tjuv i långvarig konflikt med varandra. Sedan 2019 har Mann försökt få ihop en uppföljare, ”Heat 2”, baserad på en bok han själv skrev och fick publicerad 2022.

Nu rapporterar Puck News att Leonardo DiCaprio är intresserad av huvudrollen i ”Heat 2”, och har pratat med Mann om det hela. Mann försöker å sin sida övertyga Warner Bros om att det är en bra idé att lägga 170 miljoner dollar på att göra filmen, vilket de är lätt tveksamma till. Och ja, det känns onekligen astronomiskt dyrt, särskilt för en kriminalare som sannolikt lär få en hög åldersgräns och följer upp på en trettio år gammal film. Och vad ska Mann ens med så mycket pengar till? Ska Vincent Hanna slåss mot en rymdinvasion eller nåt?

Hursomhelst så söker Warner som ändå är taggade på filmen finansieringsstöd och ska ha vänt sig till Apple, som ju är lite kända för att ta notan för hopplöst dyra filmer med taskiga biochanser. Om DiCaprio nu hoppar ombord och Warner och Apple kan dela på den ekonomiska bördan så kanske ”Heat 2” faktiskt blir av. World of Reel skriver att Mann isåfall hoppas kunna börja spela in innan året är slut.

”Heat 2” kommer av bokförlagan att döma vara en uppföljare och en prequel i ett – lite samma stuk som ”Gudfadern 2”, med andra ord. Dels följer vi originalets två huvudpersoner Hanna och McCauley som unga, och dels fortsättningen på Hannas berättelse efter händelserna i den första filmen. Vilken roll DiCaprio är aktuell för är i skrivande stund oklart.

Om ”Heat 2” blir av, och huruvida det blir med eller utan 170 miljoner dollar och Leonardo DiCaprio återstår att se. Men med lite tur kan Warner och Apple komma överens med varandra (och med Mann) och göra verklighet av den här vansinniga drömmen.

Läs också: Rykte: ”Heat 2” går framåt – manus färdigt och casting på g

Läs också: Paul Thomas Andersons nya storfilm har fått ny trailer – med misstänkt höga tittarsiffror