Vi är bara ett par månader ifrån att få en ny film av Paul Thomas Anderson. ”One Battle After Another” är en galen actionkomedi med bland annat Leonardo DiCaprio, Benicio del Toro och Sean Penn – och nu finns en ny trailer ute.
Den nya trailern ger en efterlängtad ny titt på storfilmen, efter att den första trailern kom ut i våras. Visst finns här mycket action, mycket komedi, men också Andersons klassiska nerv och intensitet.
Det enda märkliga med trailern, är att den egentligen inte officiellt är släppt än. I nuläget ligger den som en olistad video på Warner Bros YouTube-kanal. Den går alltså inte att leta upp utan den rätta länken – men ändå har den lyckats få hela sex miljoner visningar.
Den höga tittarsiffran är nästintill misstänkt. Har Warner Bros fuskat med tittarsiffrorna? Kanske är allt en del av en udda marknadsföringsstrategi. Enligt tidigare rapporter har studion varit oroade över den ”excentriska” filmen – som har en massiv budget på 115 miljoner dollar.
Klart står i alla fall att ”One Battle After Another” är ett måste på biodukarna i höst. Svensk biopremiär blir det den 26 september. Kika på den nya trailern nedan:
Läs också: Ikväll på tv: En perfekt film från 2007 om blod, svett och oljetokiga män
Läs också: Rami Malek om besvikelsen över Paul Thomas Anderson: ”Han klippte bort min bästa scen”
