Avicii är en av vår tids mest inflytelserika artister. Under större delen av 10-talet invaderade han världens alla högtalare med EDM-hits som ”Levels” och ”Wake Me Up”.
Tyvärr var hans liv tragiskt kort. 2018 tog han självmord efter en lång tids psykisk ohälsa och hög arbetsbelastning. SVT1 visar dokumentären ”Avicii – I’m Tim” från 2024 ikväll. Den handlar dock inte om hans död – utan om hans liv.
Med arkivmaterial från barndomen och turnéer berättar Tim Bergling själv om vägen till framgången som Avicii. Henrik Burman, musikjournalist och TV-producent som ligger bakom ”Young Lean – In My Head”, står för regi. Även vänner, kollegor som David Guetta och Chris Martin, och familj intervjuas.
I sin recension för MovieZine kallade Annika Andersson den för ”ett fint och respektfullt porträtt av Tims liv” och en film som ”engagerar från början till slut”. ”Filmen fokuserar på det positiva i Tims alltför korta liv och allt det fina han gav sin publik och alla som någonsin lyssnat på hans låtar runt om i värden. För de allra flesta av oss har trots allt dansat, tränat, eller festat till hans musik, och den kommer leva vidare för alltid”, skrev hon fortsättningsvis.
Avicii gjorde ett stort avtryck på världen och lämnade efter sig ett mästerligt musikaliskt arv. ”Avicii – I’m Tim” som går på SVT1 klockan 21:00 (tisdag) berättar historien om mannen bakom.
Läs också: 10 dokumentärer som kommer förändra ditt liv
Här finns ”Avicii – I’m Tim” tillgänglig:
- Streama på Netflix
- Linjärt ikväll på SVT1 klockan 21:00
- Flyttar in på SVT Play t.o.m 29 juni 2028
