Kurt Russells påkostade Godzilla-serie är tillbaka – med ännu fler gigantiska monster!

MovieZine snackar med Kurt Russell och Wyatt Russell om den nya säsongen av deras MonsterVerse-serie ”Monarch: The Legacy of Monsters” – och hur det snart är dags att bege sig till 80-talet för att slåss mot nya monster igen.

Publicerad:

När andra säsongen av ”Monarch: Legacy of Monsters” rullar ut på Apple TV+, växer den med både nya och större monster. I slutet av den första säsongen introducerades King Kong, efter att vi redan hade fått tampas med Godzilla… och i fortsättningen kommer vi även att få bekanta oss med Titan X. 

Personligen tycker jag inte det finns någon annan monster-serie som kan mäta sig med ”Monarch: Legacy of Monsters” när det kommer till känslan av något riktigt stort och påkostat. Inte ens ”Stranger Things” har lyckats på den fronten, utan där har våra monster mestadels varit en aning större än en människa. Här får vi däremot se skyskrapor och stora krigsfartyg mäta sig med enorma monster.

Vi får även en djupare inblick i karaktären Lee Shaw, rollen som är fördelad mellan far och son – skådespelarna Kurt Russell (”Hateful Eight”) och Wyatt Russell (”Thunderbolts”) – som gestaltar samma man i olika skeden av livet.

Inför premiären av den nya säsongen fick MovieZine chansen att byta några ord med de två skådespelarna. Under vårt samtal hinner vi även prata om den kommande spinoff-serien som kommer låta oss följa Wyatts version av Lee Shaw i en egen serie – som kommer utspela sig på 80-talet.

Kurt Russell: ”Det var otroligt informativt”

Kurt Russell i den andra säsongen av ”Monarch”.

Att spela samma karaktär i olika åldrar kräver precision. Jag frågade därför om Kurt var med på sin sons inspelningar, för att på så sätt få se sin egen karaktärs minnen framför sig.

– Du har helt rätt i att det i grunden är mina minnen som han [Wyatt] spelar,” säger han. Jag hade en ledig dag tidigt under inspelningen och tänkte att jag kunde åka och titta på Wyatt när han jobbade.

Inspelningarna skedde på olika inspelningsplatser, men mötet gav mer än bara en trevlig dag som besökare på sonens jobb.

– Efter ungefär en timme insåg jag hur värdefullt det var. Att se skådespelaren som lägger grunden till rollen jag senare ska spela… det var otroligt informativt. Jag åkte inte dit med det syftet, men det visade sig vara något jag verkligen behövde göra.

Wyatt Russell: “Allt finns där – nu kan vi bygga vidare”

Mari Yamamoto, Anders Holm och Wyatt Russell i den andra säsongen av ”Monarch”.

För Wyatt Russell har rollen som den yngre Lee Shaw redan inneburit att navigera mellan olika tidslinjer – men snart väntar ännu mer fördjupning.

En kommande spinoff kommer att följa honom i en 80-talsmiljö, där både tonen och världen tar en ny riktning. Kanske är det här det närmsta MonsterVerse har kommit en egen version av ”Stranger Things”? Det återstår fortfarande att se!

– Jag älskar att få vara med och bygga både karaktären och världen, berättar Wyatt. Nu när ramarna för vem Lee Shaw är redan finns, kan man egentligen skapa vad som helst inom det.

Just 80-talskänslan blir central i den nya serien.

– Det är 80-talet. Monster i en tydlig 80-talsestetik – det är något jag tror att folk inte riktigt har sett förut. Vi är verkligen exalterade över det.

MonsterVerse fortsätter att växa sig större

Emmy-vinnaren Anna Sawai återvänder också till sin roll i andra säsongen av ”Monarch”.

Serien är en del av det växande MonsterVerse, där ikoniska varelser som Godzilla och King Kong samsas med nya hot. Men enligt Wyatt handlar framtiden lika mycket om människan bakom myten.

– Den nya serien kommer att knyta ihop detta universum ännu mer, förklarar han. Du kommer förstå hur Lee Shaw blev den person du ser idag – både rent praktiskt och emotionellt.

Men först har vi alltså hela den andra säsongen av ”Monarch: Legacy of Monsters” att ta oss igenom. Skull Island, större monster och fler påkostade och spektakulära ögonblick – men också en djupare karaktärsresa går att förvänta sig.

Och kanske är det just samspelet mellan Kurt och Wyatt Russell som ger serien dess mest unika dimension: en rolltolkning som bokstavligen sträcker sig över generationer.

Det första avsnittet ur den andra säsongen av ”Monarch: Legacy of Monsters” finns nu på Apple TV. Den andra säsongen kommer att bestå av totalt tio nya avsnitt, med ett nytt avsnitt varje fredag.

Läs också: Trailer: Godzilla och Kong återvänder i sjukt snygga ”Monarch: Legacy of Monsters”

Läs också: 3 spännande serier till SkyShowtime – här är alla premiärer i mars 2026

Här kan du se MovieZines intervju med Wyatt och Kurt Russell:

YouTube video