Köket är stängt! Sista säsongen av ”The Bear” ute nu på Disney+

De åtta sista avsnitten av av den intensiva och aptitretande serien finns nu tillgängliga.

Publicerad:

Nu är det färdiglagat för kökspersonalen i ”The Bear”. Den sista säsongen har nämligen gjort entré på Disney+ idag. Jeremy Allen White återvänder som den neurotiske Carmen ”Carmy” Berzatto, som i förra säsongens sista avsnitt släppte bomben att han lämnar restaurangbranschen för gott.

Den nya säsongen tar vid morgonen efter han lämnade chockbeskedet. Sydney (Ayo Edebiri), Natalie (Abby Elliott) och Richie (Ebon-Moss Bachrach) måste nu kämpa för titelrestaurangens överlevnad och för att få sin Michelinstjärna. ”Vi har inga pengar men vi har varandra och inget kvar att förlora”, som Richie säger i trailern till säsongen.

Till min stora chock verkar det som att den nya säsongen utspelar sig under en enda hektisk dag. Regnet öser ner över Chicago, vilket blir en källa till mycket kaos. Dynamiken har omkullkastats när Sydney behöver ta över som kökschef efter Carmy.

Jan Söderqvist på Svenska Dagbladet kallar ”The Bear” ”serien som aldrig någonsin borde avslutas” i sin recension, och ger den nya säsongen en femma i betyg. Han skriver: ”Det finns vemod, sorg och smärta. Men här levereras också något av den mest grundläggande lärdomen om livet: Det går vidare. På något sätt”.

Än så länge ligger den på 97% i betyg av kritikerna på Rotten Tomatoes. Det är ett rejält kliv från förra säsongens 84%.

Säsong fem består av åtta avsnitt som nu finns ute på Disney+.

Youtube video