Joel Kinnaman dubbelt aktuell på Apple TV i mars – nu visar thrillern ”Imperfect Women” upp sig

Svenska stjärnan är inte bara aktuell med ”For All Mankind”.

Publicerad:

Så sent som igår skrev vi om Joel Kinnamans återkomst (som 80-åring!) i femte säsongen av ”For All Mankind”, som får premiär på Apple TV i slutet av mars.

Men sci-fi-serien är inte den enda där vi kan se den svenska stjärnan på streamingtjänsten nästa månad. Kinnman har nämligen en viktig roll även i thriller-serien ”Imperfect Women”, som i dagarna fick en första fullängdstrailer.

Serien bygger på romanen av Araminta Hall och i huvudrollerna som de inte så perfekta kvinnorna ser vi Kerry Washington, Elisabeth Moss och Kate Mara.

De är tre gamla vänner, men allt blir omkullkastat när Kate Maras karaktär plötsligt dör. I rollen som hennes man ser vi just Joel Kinnaman. Och om vi utgår från trailern skulle jag inte bli förvånad om det visar sig att han döljer både det ena och det andra.

Tre kvinnor som inte är perfekta.

Det gör även hennes vänner, och i slutet av trailern sitter de båda i ett förhörsrum. Samtidigt proklamerar en ödesmättad röst:

– Vad ni tre hade… Jag vet inte ens vad man kan kalla det, men det var inte vänskap.

För att se hur det här mysteriet artar sig är det bara att börja att titta på ”Imperfect Women”. De första två avsnitten får premiär på Apple TV den 18 mars, följda av ett i veckan fram till den 29 april.

(Alla Kinnaman-fans kan dessutom växeltitta på ”For All Mankind” som har premiär den 27 mars.)

Se trailern till ”Imperfect Women” nedan:

YouTube video

Läs också: Joel Kinnaman spelar 80-åring när Apples största sci-fi-serie återvänder

Läs också: John Malkovich blir Joel Kinnamans pappa i ny deckare på Prime Video