Vi har tidigare skrivit om att Joel Kinnaman ska jaga mördare på Prime Video i kommande kriminaldramat ”Bishop”. Nu har han fått sig en minst sagt stark motspelare: John Malkovich har anslutit till rollistan, i rollen som Lincoln Graves, pappa till Kinnamans karaktär Bishop Graves.
Serien kommer följa Bishop, en erfaren och på alla sätt fantastisk mordutredare i San Francisco som tar sig an ett knepigt fall med en mördare som siktar in sig på den rika eliten. ”Rätt åt dem”, tycker stora delar av folket, som snart börjar bli fans av den mystiske brottslingen. Bishop börjar snart misstänka att pappa Lincoln, som råkar vara stadens rikaste man, är inblandad.
Serien skapas av Little Marvin (”Them”) och Tony Saltzman (”Dexter: Resurrection”).
Jag är personligen ingen storkonsument av deckare, men det här låter faktiskt hyfsat spännande. Premiärdatumet är tyvärr okänt, så vi lär få vänta ett tag, men det ska onekligen bli spännande att se Kinnaman och Malkovich ansikte mot ansikte i en mordhistoria som – förhoppningsvis – blir något utöver det vanliga.
Läs också: Första titten på Jo Nesbøs ”Harry Hole” med Joel Kinnaman och Peter Stormare
Läs också: Så ser du Johan Falk-filmerna i rätt ordning