Idag släpps ”The Matrix”-syskonen Lana Wachowski och Lilly Wachowskis “Speed Racer” i 4K-upplösning. Filmen hade premiär under 2008 men blev långt ifrån en framgång. Kritiken mot den var hård och intäkterna landade på omkring 94 miljoner dollar. Trots en budget på hela 120 miljoner dollar.
Under biosommaren 2008 hamnade den också snabbt i skuggan av storfilmer som “Iron Man” och “The Dark Knight”. Nu, nästan 20 år senare, har den istället nått kultstatus och kallas för ett glömt mästerverk som var långt före sin tid.
I en ny intervju med Den of Geek säger skådespelaren Emile Hirsch, som spelade huvudrollen, att han och filmskaparna alltid trodde på projektet, även när publiken och kritikerna avfärdade filmen.
– Vi visste att vi hade en fantastisk film, vi älskade den.
– Vi lade våra hjärtan och själar i att göra den, och filmen var så vacker. Och sedan att se den komma ut och bli ratad på biograferna, samtidigt som kritikerna gick hårt åt den. Det kändes som att vi blev utstötta, säger Emile Hirsch.
Han minns också när han märkte att diskursen kring filmen hade vänt.
– Jag minns att jag gick till Quentin Tarantinos New Beverly-biograf för en midnattsvisning. När vi kom till scenen där Speed Racer vinner Grand Prix kunde jag tydligt höra hur folk i publiken grät. Det var då det slog mig att det här är mer än bara något som är visuellt eller estetiskt på en annan nivå.
– Det finns hjärta och känslor bakom det. Jag tror att det är därför Speed Racer är så kraftfull och tidlös, eftersom den handlar om att hitta meningen med sitt liv, om kärleken från familj och vänner som hjälper dig att övervinna dina tvivel och rädslor.
Han fortsätter.
– När människor ser den och är öppna för den, träffar den dem på djupet och tar dem tillbaka till barndomsdrömmarna, till tiden då de kände att de kunde göra vad som helst. Jag tror att det är en stor del av varför Speed Racer har lämnat ett så starkt avtryck.
Läs också: 90-talets snyggaste sci-fi-action streamar nu på Prime Video
Läs också: Regissören bekräftar ”Matrix 5″… men den kan dröja
