Programsläpp för SFF 2014

STOCKHOLMS FILMFESTIVAL 2014
14 Oktober 2014 | 10:45

Hela programmet för Stockholms filmfestival 2014

MovieZine presenterar den 25:e upplagan av Stockholms filmfestivals program.

Rekordmånga filmer ingår och fler länder än någonsin är representerade – över 200 filmer från mer än 60 länder. Festivalen pågår 5-16 november. 

– Vi är extra stolta över att presentera vårt hittills största program när vi firar 25 år. Vi har ett fullmatat program som spänner från årets största prisvinnare till udda filmländer som Ukraina, Somalia och Mauritius. Vår spotlight i år går under rubriken HOPE och är en hyllning till kvalitetsfilmen som utan lyckliga slut lyfter berättelser vi alla växer av. Queen of Cool, Uma Thurman kommer till Stockholm och vi presenterar ett nytt helt unikt konstverk av Ai Weiwei på Norrmalmstorg i Stockholm, säger Git Scheynius, festivalchef.

Festivalen öppnar med Mikael Marcimains efterlängtade filmatisering av Klas Östergrens kritikerrosade roman "Gentlemen" – en virvlande och böljande berättelse om vapenhandel, människosmuggling och kärlek. Årets mittfilm är "Birdman" av Alejandro González Iñárritu, om en skådespelare, mest igenkänd för sin roll som en ikonisk superhjälte, och hans mödosamma försök att sätta upp en Broadway-pjäs. "Wild", i regi av Jean-Marc Vallée (Dallas Buyers Club) avrundar festivalen. Filmen handlar om en kvinna som, för att att bryta ett destruktivt mönster efter sin mammas död, ger sig ut på en 180 mil lång vandring från Mojaveöknen till Oregon.

Flera av festivalens stora filmer är redan recenserade av oss på MovieZine, bland annat "Birdman", "Wild", "Foxcatcher" och "The Imitation Game".

Biljetterna släpps idag, den 14 oktober klockan 12, på festivalens sajt.

Stockholm XXV Competition


Festivalens internationella tävlingssektion är öppen för regissörer som har gjort max tre långfilmer. I år tävlar 20 filmer om den prestigefyllda Bronshästen, som delas ut till bästa film.

A Girl At My Door av July Jung (South Korea, 119 min.) *First Feature 

Breathe av Mélanie Laurent (France, 91 min.)

Fishing Without Nets av Cutter Hodierne (USA, Kenya, Somalia, 109 min.) *First Feature

Flugparken av Jens Östberg (Sweden, 96 min) *First Feature 

Foxcatcher av Bennett Miller (USA, 133 min.)

Gentlemen av Mikael Marcimain (Sweden, 141 min.) - invigningsfilm 

Girlhood av Céline Sciamma (France, 112 min.)

Goodnight Mommy av Veronika Franz, Severin Fiala (Austria, 100 min.)

Heaven Knows What av Benny Safdie, Joshua Safdie (USA, France, 93 min.) 

Jack av Edward Berger (Germany, 103 min.)

Melbourne av Nima Javidi (Iran, 93 min.) *First Feature

Name Me av Nigina Sayfullaeva (Russia, 93 min.) *First Feature 

Nightcrawler av Dan Gilroy (USA, 117 min.) *First Feature

Second Coming av Debbie Tucker Green (UK, 105 min.) *First Feature

Sivas av Kaan Müjdeci (Turkey, Germany, 97 min.) *First Feature

The Goob av Guy Myhill (UK, 86 min.) *First Feature

The Keeping Room av Daniel Barber (USA, 95 min.)

The Tribe av Myroslav Slaboshpytskiy (Ukraine, 132 min.) *First Feature 

These Are The Rules av Ognjen Svilicic (Croatia, France, Serbia, Macedonia, 77 min.)

Whiplash av Damien Chazelle (USA, 106 min.)

Special Presentations


En duva satt på en gren och funderade på tillvaron av Roy Andersson (Sweden, Germany, Norway, France, 101 min.)

Mr. Turner av Mike Leigh (UK, 149 min.)

Shadowland av John Skoog (1km filmstipendiet, 14 min)

Unga Sophie Bell av Amanda Adolfsson (långfilmsstipendiet, ca. 90 min.) 

Varje gång jag ser dig av Daniel Ribeiro (Brazil, 95 min.)

Wild av Jean-Marc Vallée (USA, 115 min.) – Avslutningsfilm

Open Zone


Här finner du de hetaste filmerna skapade av regissörer från hela världen. Filmerna i denna sektion tävlar om det internationella kritikerpriset FIPRESCI.

Bird People av Pascale Ferran (France, 128 min.)

Birdman av Alejandro González Iñárritu (USA, 119 min.) – Mittfilm Eden av Mia Hansen-Løve (France, 131 min.)

Gemma Bovery av Anne Fontaine (France, 99 min.)

High Society av Julie Lopes Curval (France, 95 min.)

Human Capital av Paolo Virzì (France, Italy, 110 min.)

Hungry Hearts av Saverio Costanzo (Italy, 109 min.)

In the Name of My Daughter av André Téchiné (France, 116 min) Love Is Strange av Ira Sachs (USA, 98 min.)

Manglehorn av David Gordon Green (USA, 97 min.)

Marias väg av Dietrich Brüggemann (Germany, 107 min.) 

Misunderstood av Asia Argento (Italy, France, 110 min.)

Mommy av Xavier Dolan (Canada, 134 min.)

Northern Soul av Elaine Constantine (UK, 102 min.) *First Feature Tales av Rakhshan Bani-Etemad (Iran, 88 min)

The Connection av Cédric Jimenez (France, Belgium, 135 min.) The Imitation Game av Morten Tyldum (UK, USA, 113 min.) 

The New Girlfriend av François Ozon (France, 105 min.)

The Owners av Adilkhan Yerzhanov (Kazakhstan, 93 min.) 

The Riot Club av Lone Scherfig (UK, 106 min.)

The Two Faces Of January av Hossein Amini (UK, USA, France, 97 min.) *First Feature

Vinterdvala av Nuri Bilge Ceylan (Turkey, France, Germany, 196 min.)

American Independents


Här presenteras oberoende amerikansk film från både kända och okända regissörer.

Appropriate Behavior av Desiree Akhavan (USA, UK, 82 min.) *First Feature

Before I Disappear av Shawn Christensen (USA, UK, 93 min.) *First Feature

Camp X-ray av Peter Sattler (USA, 117 min.)

Cesar Chavez av Diego Luna (USA, 101 min.)

Dear White People av Justin Simien (USA, 108 min.)

Five Star av Keith Miller (USA, 83 min)

Kumiko, the Treasure Hunter av David Zellner (USA, 105 min)

Land Ho! av Aaron Katz, Martha Stephens (USA, Iceland 96 min.)

Maps to the Stars av David Cronenberg (Canada, Germany, 112 min.)

Ping Pong Summer av Michael Tully (USA, 92 min.)

She’s Lost Control av Anja Marquardt (USA, 90 min.)

The Captive av Atom Egoyan (Canada, 113 min)

The Disappearance of Eleanor Rigav: Them av Ned Benson (USA, 123 min.)

The Homesman av Tommy Lee Jones (USA, 122 min.)

The Humbling av Barry Levinson (USA, 110 min.)

The Sleepwalker av Mona Fastvold (Norway, 92 min.)

The Sound and the Fury av James Franco (USA, 101 min.)

Two Step av Alex R. Johnson (USA, 93 min.)

Uncertain Terms av Nathan Silver (USA, 72 min.)

X/Y av Ryan Piers Williams (USA, 83 min.)

Asian Images


Publikens chans att frossa i filmer från ett av världens mest kreativa och produktiva filmområden.

A Hard Day av Kim Seong-hun (South Korea, 111 min.)

Aberdeen av Ho-Cheung Pang (Hong Kong, 97 min.)

Black Coal, Thin Ice av Diao Yi’nan (China, 106 min.)

Brides av Tinatin Kajrishvili (Georgia, France, 94 min.)

Camera av James Leong (Singapore, Hong Kong, 95 min.)

Dukhtar av Afia Nathaniel (Pakistan, USA, Norway, 93 min.) 

Fantasia av Wang Chao (China, 85 min.)

Haemoo av Shim Sung-Bo (South Korea, 111 min.)

Hill of Freedom av Hong Sang-soo (South Korea, 66 min.)

I’m Not Angry! av Reza Dormishian (Iran, 110 min.)

Labour of Love av Aditya Vikram Sengupta (India, 84 min.)

Line of Credit av Salomé Alexi (Georgia, Germany, France, 85 min.)

Night Flight av Lee-song Hee-il (South Korea, 141 min.)

Partners in Crime av Jung-chi Chang (Taiwan, 89 min.)

Revivre av Im Kwon-taek (South Korea, 89 min.)

Sugarcane Shadows av David Constantin (Mauritius, 80 min.)

The Coffin in the Mountain av Xin Yukun (China, 119 min.)

The Divine Move av Jo Bum-Gu (South Korea, 118 min)

The Golden Era av Ann Hui (Hong Kong, 178 min.)

The Great Hypnotist av Leste Chen (China, 104 min.)

The Rice Bomber av Cho Li (Taiwan, 118 min.) Today av Reza Mirkarimi (Iran, 87 min.)

Latin Visions


Här samlas de bästa filmerna från den sydamerikanska filmvärlden.

10.000 Km av Carlos Marques-Marcet (Spain, 99 min.)

Aire Libre av Anahí Berneri (Urugay, Argentina, 102 min.)

El Cinco av Adrián Biniez (Argentina, Uruguay, France, Netherlands, Germany, 100 min.)

El Niño av Daniel Monzón (Spain, 136 min.)

Gente de Bien av Franco Lolli (Colombia, France, 86 min.)

I am not Lorena av Isidora Marras (Chile, Argentina, 82 min.)

La Tirisia av Jorge Pérez Solano (Mexico, 110 min.)

Lulu av Luis Ortega (Argentina, 84 min.)

Magical Girl av Carlos Vermut (Spain, 127 min.)

Obra av Gregorio Graziosi (Brazil, 80 min.)

Pantanal av Andrew Sala (Argentina, 72 min.)

Praia do Futuro av Karim Ainouz (Brazil , 106 min.)

Quase Samba av Ricardo Targino (Brazil, 90 min.)

The Third Side of the River av Celina Murga (Argentina, 92 min.)

The Window av Rodrigo Susarte (Chile, 85 min.)

Voice Over av Cristián Jiménez (Chile, Canada, France, 99 min.)

Spotlight: Hope


I år riktas spotlighten mot filmer som undersöker begreppet hopp.

Barbarians av Ivan Ikic (Serbia, Montenegro, Slovenia, 87 min.)

Desert Dancer av Richard Raymond (UK, 98 min.)

Fair Play av Andrea Sedlácková (Czech Republic, Slovakia, Germany, 100 min.)

Insecure av Marianne Tardieu (France, 83 min.)

Lilting av Hong Khaou (UK, 86 min.)

May Allah Bless France! av Abd Al Malik (France, 96 min.)

Queens & Cowboys: A Straight Year on the Gay Rodeo av Matt Livadary (USA, 92 min.)

Self Made av Shira Geffen (Israel, 89 min.)

The Good Lie av Philippe Falardeau (USA, 112 min.)

The Narrow Frame of Midnight av Tala Hadid (Morocco, UK, Qatar, France, 93 min)

Trash av Stephen Daldry (UK, 114 min.)

Unforgiven: Rwanda av Lukas Augustin (Germany, 75 min.)

White God av Kornél Mundruczó (Hungary, Germany, Sweden, 119 min.)

Twilight Zone


Stockholms filmfestivals sektion för film som ryms inom skräck/skruvat/innovativt.

A Girl Walks Home Alone at Night av Ana Lily Amirpour (Iran, USA, 99 min.)

A Hitman’s Solitude Before The Shot av Florian Mischa Böder (Germany, 82 min.)

Bilocation av Mari Asato (Japan, 119 min.)

Catch Me Daddy av Daniel Wolfe (UK, 111 min.)

Cub av Jonas Govaerts (Belgium, 85 min.)

Dyke Hard av Bitte Andersson (Sweden, 100 min.)

Fatal Frame av Mari Asato (Japan, 101 min.)

Impunity av Jyoti Mistry (South Africa, 88 min)

Mirage av Szabolcs Hajdu (Hungary, Slovakia, 90 min.)

Norway av Yannis Veslemes (Greece, 73 min.)

Reality av Quentin Dupieux (France, 87 min.)

Summer of Blood av Onur Tukel (USA, 86 min.)

The Editor av Adam Brooks, Matthew Kennedy (Canada, 102 min.)

The Midnight After av Fruit Chan (Hong Kong, 120 min.)

The Pool av Chris W. Mitchell (Netherlands, 80 min.)

The Word av Anna Kazejak (Poland, Denmark, 97 min.)

Waste Land av Pieter Van Hees (Belgium, 97 min.)

When Animals Dream av Jonas Alexander Arnav (Denmark, 84 min.) 

WolfCop av Lowell Dean (Canada, 86 min.)

Wyrmwood av Kiah Roache-Turner (Australia, 92 min.)

Documania


Här hittar du årets mest tänkvärda och kontroversiella dokumentärer.

Beltracchi – The Art of Forgery av Arne Birkenstock (Germany, 98 min.)

Cain’s Children av Marcell Gerő (Hungary, France, 104 min.)

Captive Hearts av Joana Nin (Brazil, 77 min)

Cartoonists: Footsoldiers of Democracy? av Stéphanie Valloatto (France, 106 min.)

CJDG - en film om Carl Johan De Geer av Kersti Grunditz (Sweden, 85 min.)

Conquering China av Johan Jonason (Sweden, 70 min.)

Doc of the Dead av Alexandre O. Philippe (USA, 81 min.)

I am Femen av Alain Margot (Switzerland, 95 min.)

Mr leos caraX av Tessa Louise-Salomé (France, 72 min.)

My Life Directed Av Nicolas Winding Refn av Liv Corfixen (Denmark, 58 min.)

NAS: Time Is Illmatic av One9 (USA, 74 min.)

Point and Shoot av Marshall Curry (USA, 83 min.)

Red Army av Gabe Polsky (USA, Russia, 85 min.)

SCUM – En kärleksförklaring av Andrea Edwards (Sweden, 59 min.)

Stray Dog av Debra Granik (USA, 105 min)

The Green Prince av Nadav Schirman (Germany, Israel, UK, 99 min.)

The Rise and Rise of Bitcoin av Nicholas Mross (USA, 96 min.)

The Salt of the Earth av Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders (France, 110 min.)

Toto and His Sisters av Alexander Nanau (Romania, 94 min.)

Whitey: United States of America v. James J. Bulger av Joe Berlinger (USA, 107 min.)

Stockholm XXV Short Film Competition


Den internationella tävlingssektionen för kortfilmer.

8 bullets av Frank Ternier (France, 12 min.)

130919 • A Portrait of Marina Abramovic av Matthu Placek (USA, 7 min.)

April 4th 1968 av Myriam Gharbi (France, 24 min.)

As He Lay Falling av Ian Waugh (Scotland, UK, 19 min.)

Eye & Mermaid av Shahad Ameen (Qatar, Saudi Arabia, 14 min.)

Fe26 av Kevin Jerome Everson (USA, 7 min.)

Foreign Bodies av Laura Wandel (Belgium, 15 min.)

Listen av Rungano Nyoni, Hamy Ramezan (Denmark, 13 min.)

Man on the Chair av Dahee Jeong (South Korea, France, 7 min.)

Of God and Dogs av Abounaddara Collective (Syria, 12 min.)

Oh Lucy! av Atsuko Hirayanagi (Japan, Singapore, USA, 22 min.)

Take me av André Turpin, Anaïs Barbeau-Lavalette (Canada, 10 min.)

The Aftermath of the Inauguration of the Public Toilet at Kilometer 375 av Omar El Zohairy (Egypt, 18 min.)

The Baav av Ali Asgari (Iran, Italy, 15 min.)

The Chicken av Una Gunjak (Germany, Croatia, 15 min.) The Encounter av Frieda Luk (Canada, 10 min.)

The Goat av John Trengove (South Africa, 13 min.)

Young Lions of Gypsy av Jonas Carpignano (Italy, France, 16 min.)

1 Km Film


1 km film instiftades av Stockholms filmfestival redan 1990 och har sedan dess visat sig vara en säker indikator på nya talanger inom svensk film. En lovande regitalang får chansen att spela in en ny kortfilm och komma vidare i karriären.

Allt vi delar av Jerry Carlsson (25 Min.)

But You Are a Dog av Malin Erixon (12 Min.)

Chatten av Tia Kouvo (9 Min.)

Hot Chicks av Ninja Thyberg (15 Min.)

Kokpunkten av Markus Waltå (7 Min.)

Kontroll av Elin Övergaard (13 Min.)

Meanwhile av Savas Boyraz (11 Min.)

Merum Imperium av Karin Franz Körlof (14 min.)

Min väg av Maja Dennhag (15 Min.)

Om du lämnar mig nu av Maria Eriksson (18 Min.)

iFestival


Stockholms filmfestival skapade år 2000 en av världens första filmfestivaler på nätet. iFestival består av 10 kortfilmer som visas över internet med hela världen som publik. Filmerna visas på vår hemsida och du kan rösta på din favorit under hela festivalen.

A Spark at Darkest Night av Paul DeSilva (USA, 3 min.)

Before We Said Hello (Piska en matta) av Elinor Isenberg (Sweden, 20 min.)

Choreography av David Redmon, Ashley Sabin (USA, 6 min.)

I den nya himlen av Eloy Domínguez Serén (Sweden, Spain, 6 min.)

Intimate Semaphores 1 av T.J. Misny (USA, 18 min.)

Intimate Semaphores 2 av T.J. Misny (USA, 20 min.)

Intimate Semaphores 3 av T.J. Misny (USA, 20 min.)

No caminho dos pés av Stefania Vasconcellos (Brazil, 14 min.)

Pincers av Lillah Halla (Cuba, 15 min.)

Three Stones for Jean Genet av Frieder Schlaich (Germany, 7 min.)

Xenos av Mahdi Fleifel (UK, Greece, Denmark, 12 min.) 

Vilka filmer ser du mest fram emot? Kommentera nedan.