Här är alla Oscarsvinnare!

8 Mars 2010 | 03:10

Här är alla vinnare!

Katheryn Bigelow och "The Hurt Locker" blev helt klart galans vinnare. Sex vinster på nio nomineringar samt att Bigelow blev första kvinna någonsin att bli utsedd till den bästa regissören. <br/> <br/>För dig som inte orkade sitta uppe, eller för dig som har ett jobb att gå upp till så kommer här en lista på vilka som fick gå hem med statyetter.

Efter två och en halv timme med klänningar på röda mattan (för det är ju egentligen det enda intressanta värt att uppmärksamma under den tiden) så är det äntligen dags att presentera vinnarna. Först ut i presentationen är de 14 kategorierna som MovieZine tyckte var viktigast i nedräkningen till Oscarsgalan.

(Vinnarna markeras i fet stil)

Penelope Cruz presenterade vinnaren till Bästa manliga biroll:

Matt Damon (Invictus)
Woody Harrelson (The Messenger)
Chrisopher Plummer (The Last Station)
Stanley Tucci (Flickan från ovan)
Christoph Waltz (Inglourious Basterds)

Cameron Diaz och Steve Carell presenterade vinnaren till Bästa animerade film:

Den fantastiska räven
Coraline och spegelns hemlighet
Prinsessan och grodan
The secret of Kells
Upp

Tina Fey och Robert Downey Jr presenterade vinnaren till Bästa original manus:

The Hurt Locker
Inglourious Basterds
The Messenger
A serious man
Upp

Jake Gyllenhaal och Rachael McAdams presenterade vinnaren till Bästa manus efter en förlaga:

Up in the air
Precious
In the loop
An education
District 9

Robin Williams presenterade vinnaren till Bästa kvinnliga biroll:

Selma Hayek (Nine)
Vera Farmiga (Up In The Air)
Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart)
Anna Kendrick (Up In The Air)
Mo'Nique (Presious)

Sigourney Weaver presenterade vinnaren till Bästa scenografi:

Avatar
Imaginarium of Dr Parnassuss
Nine
Sherlock Holmes
The Young Victoria

Tom Ford och Sarah Jessica Parker presenterade vinnaren till Bästa kostym:

Bright Star
Coco - Livet före Chanel
Imaginarium of Dr Parnassuss
Nine
The Young Victoria

Sandra Bullock presenterade vinnaren till Bästa foto:

Avatar
Harry Potter och Halvblodsprinsen
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Det vita bandet

Gerard Butler och Bradley Cooper presenterade vinnaren till Bästa Special effekter:

Avatar
District 9
Star Trek

Pedro Almodovar Och Quentin Tarantino presenterade vinnaren till Bästa utländska film:

Ajami (Israel)
The Milk of Sorrow (Peru)
Un Prophete (Frankrike)
El Secreto de Sus Ojos (Argentina)
Det vita bandet (Tyskland)

Michelle Pfiffer, Vera Farmiga, Julianne Moore, Tim Robbins, Colin Farrel gjorde en presentation av alla nominerade och sedan presenterade Kate Winslet vinnaren till Bästa Manliga Huvudroll:

Jeff Bridges (Crazy Heart)
George Clooney (Up in the Air)
Colin Firth (A Single Man)
Morgan Freeman (Invictus)
Jeremy Renner (The Hurt Locker)

Forest Whiteker, Michael Sheen, Peter Saarsgard, Oprah Winfrey, Stanley Tucci var de som fick göra en kort presentation av de kvinnliga nominerade. Förra årets vinnare Sean Penn presenterade sedan vinnaren till Bästa Kvinnliga Huvudroll:

Sandra Bullock (The Blind Side)
Helen Mirren (The Last Station)
Carey Mulligan (An Education)
Gabourey Sidibe (Precious)
Meryl Streep (Julie & Julia)

Barbara Streisand presenterade de nominerade och vinnaren till Bästa Regi:

James Cameron (Avatar)
Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)
Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)
Lee Daniels (Precious)
Jason Reitman (Up in the Air)

Tom Hanks presenterade de nominerade och vinnaren till Bästa film:
Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious
A Serious Man
Upp
Up in the air

Det fanns så klart andra kategorier på galan än de som var med på MovieZines lista och vi ska inte glömma bort dem! Vinnarna i de andra av kategorierna var:

Bästa klippning:

Avatar
District 9
The Hurt Locker
Inglourious Basterds

Bästa smink:

Il Divo
Star Trek
The Young Victoria

Bästa ljud:

Avatar
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Up

Bästa ljudredigering:

Avatar
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Star Trek

Bästa musik:

Avatar
Den fantastiska räven
The Hurt Locker
Sherlock Holmes
Upp

Bästa låt:

"The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)" (Crazy Heart)
"Take It All" (Nine)
"Loin de Paname" (Paris 36)
"Down in New Orleans" (Randy Newman)
"Almost There" (Randy Newman)

Bästa kortfilm (animerad):

French Roast
Granny O'Grimm's Sleeping Beauty
The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)
Logorama
A Matter of Loaf and Death

Bästa dokumentärfilm (långfilm):

Burma VJ
The Cove
Food, Inc.
Which Way Home

Bästa dokumentärfilm (kortfilm):

China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
The Last Campaign of Governor Booth Gardner
The Last Truck: Closing of a GM Plant
Music By Prudence
Rabbit à la Berlin

Bästa kortfilm:

The Door
Istället för Abrakadabra
Kavi
Miracle Fish
The New Tenants