Första trailern till ”Paranormal Activity”-spelet får det att braka till i brallan

”Paranormal Activity: Threshold” siktar på att leverera en unikt skrämmande spelupplevelse som hedrar filmserien.

Publicerad:

För ungefär ett år sedan rapporterade vi om att de framgångsrika ”found footage”-filmerna ”Paranormal Activity” ska bli spel, av studion bakom skräckspelet ”The Mortuary Assistant”.

Spelet heter ”Paranormal Activity: Threshold” och handlar om ett par som flyttar in i ”det enda hus vi hade råd med”, som så klart visar sig vara hemsökt.

I den första trailern (se nedan) får vi se spelaren gå runt i förstapersonsperspektiv med en videokamera, där möbler rör på sig och otäcka ljud hörs från skuggorna. Vi kommer även få använda ett klassiskt Ouija-bräde, för att komma i kontakt med de osaliga andarna.

När den första ”Paranormal Activity”-filmen släpptes 2007 hade jag ärligt talat svårt att sova i några nätter och samma sak hände även efter att jag sett uppföljaren. Sedan dess har filmserien av Blumhouse fått fyra filmer till, som totalt har dragit in över 800 miljoner dollar.

Vi får hoppas att spelet är lika läskigt (eller ska vi verkligen det?). Utvecklarna Darkstone Digital lovar att ”spelet siktar på att leverera en unikt skrämmande upplevelse som är trogen till filmserien”.

”Paranormal Activity: Threshold” har än så länge inget lanseringsdatum. Deras tidigare spel, ”The Mortuary Assistant har fått blandad kritik.

YouTube video

Läs också: Dagens skräcktips: 2010-talets sjukaste zombiefilm har en 37 minuter lång tagning – och jag älskar det

Läs också: Dagens skräcktips: Häftigaste found footage-filmen du aldrig sett – med ”Stranger Things”-stjärna