40+ filmer som försvinner från Netflix i april

Tom Cruise hänger löst, ”1917” är historia, ”En oväntad vänskap” varade inte länge och ”Den galopperande detektiven” rusar vidare.

Publicerad:

Sam Mendes Oscarsbelönade krigsdrama ”1917”, feelgood-favoriten ”En oväntad vänskap”, Jim Carreys genombrottsfilm om Ace Ventura och Harrison Fords första äventyr som Indiana Jones – det är bara ett urval av stora filmer som lämnar svenska Netflix den här månaden. 

Imorgon fredag är sista chansen att se den klassiska tyska krigsfilmen ”Das Boot” av Wolfgang Petersen (men bara lugn, på lördag ersätts den med ”Das Boot: Director’s Cut”). 

Vi passar på att se om Tom Cruise-klassikern ”Top Gun” inför sommarens uppföljare. Och om det ger mersmak så finns sex stycken ”Mission: Impossible”-rullar på Netflix, dock bara till sista april. 

Här är filmerna som plockas bort inom kort. (Observera att fler titlar kan tillkomma – eller försvinna, ni fattar.)

29 april

Das Boot: Theatrical Cut

Den gröna cykeln

Escaping Tel Aviv

30 april

1917

3 Days to Kill

Bad Boys For Life

Below Deck (serie)

Bombshell

Captain Fantastic

Center Stage

Darkland

De professionella

Den galopperande detektiven

Den onda cirkeln

Dune (1984)

Elvis Presley: The Searcher

En oväntad vänskap

Extraction

Fire With Fire

I Kina käkar dom hundar

Iceman 2

Indiana Jones och jakten på den försvunna skatten

Millennium-filmerna
Mission: Impossible 1-6

Ooops! Var är arken?

Parker

Red Dawn 

Resident Evil: Damnation

Resident Evil: Degeneration

Rudy

Sinister

The Captive 

The Single Moms Club

Top Gun

Vampires

Ärans män

2 maj

The Marksman