Filmen som amerikaner älskar (men svenskar knappt förstår) finns nu på Netflix

Varför allt detta tjat om att spela “catch” med sin pappa?

Publicerad:

Baseball betyder inte särskilt mycket för de flesta svenskar. Den sedvanliga recensionen av sporten brukar vara: “Tråkig.”

Men kanske kan “Drömmarnas fält” få oss att tänka om? Filmen från 1989 har länge haft en nästan mytisk status i USA. Den citeras flitigt, visas med religiös frekvens om och om igen på tv och dyker ständigt upp på listor över tidernas bästa sportfilmer.

För många amerikaner är den lika mycket ett kulturellt fenomen som en film. Den nominerades också till tre Oscars. Inklusive Bästa film (!?!). Den räknas också fortfarande som en av Kevin Costners mest älskade roller.

Här spelar Costner bonden Ray Kinsella som börjar höra mystiska röster ute bland sina majsfält. Rösten uppmanar honom att bygga en baseballplan mitt på sin mark. Trots att det verkar fullständigt vansinnigt. Men när planen väl står klar börjar märkliga saker hända.

Svenskar som är antropologiskt lagda kan använda “Drömmarnas fält” som en studie i att försöka förstå saker som amerikansk nostalgi, småstadsliv och det där eviga tjatet om att man ska spela “catch” med sin farsa för att ha haft en lycklig barndom.

Men “Drömmarnas fält” handlar faktiskt inte bara om baseball. Den handlar om drömmar, försoning och relationer mellan fäder och söder. Mången kraftkarl har tagit till lipen mot slutet.

Vill du själv se varför finns “Drömmarnas fält” nu att se via Netflix.

Youtube video

Läs också: Nu på Netflix: Steve Coogan jagar knark i smågalen kriminalserie

Läs också: Netflix hemliga koder 2026 – hitta tusentals gömda filmer och tv-serier