Homeros må vara närmare 3000 år gammal (om han ens fanns…), men trots det sätter han just nu T:et i ”trendigt”. Mycket såklart tack vare Christopher Nolans ”The Odyssey” som går upp på bio nu till helgen.
”The Odyssey” är dock inte den enda adaptionen av Homeros verk som är på gång. Och nej, jag pratar inte om Wish-varianten som ser ut att vara genererad av en kraftigt berusad AI. Deadline rapporterar nämligen att en tv-serie är på gång, med titeln ”Odysseus”.
”Odysseus” kommer liksom ”The Odyssey” vara en adaption av Homeros ”Odyssén”, och följer därmed Odysseus på hans tio år långa irrfärd till hemresa. Bortsett från att de delar källmaterial är serien helt orelaterad till Nolans film.
Bakom serien hittar vi Karl Gajdusek, mest känd för att ha varit showrunner för första säsongen av ”Stranger Things”. Han blir showrunner även här, och kommer även producera. Regisserar gör Roel Reiné, som tidigare jobbat på bland annat ”Halo” och ”Black Sails”. Serien kommer vara en samproduktion mellan europeiska och amerikanska bolag.
Enligt Deadline är målet med ”Odysseus” att leverera en serie som skildrar den riktiga bronsåldern, och lägger emfas på verklig historia. Man kommer också skildra händelserna som ledde till bronsålderskollapsen, den era då många av de civilisationerna kring medelhavet plötsligt och våldsamt föll samman. Historiker är än idag inte helt överens om vad som orsakade fallet, men allt ifrån vulkaner till angrepp från sjöfolken har lyfts som gångbara teorier.
Helt ärligt är kollapsen kanske egentligen mer intressant än Odysseus… varför inte bara göra en serie som fokuserar helt på den istället? Alternativt en ordentlig adaption av Illiaden, Homeros andra stora verk, som ingen fortfarande riktigt lyckats göra rättvisa på varken film eller TV.
”Odysseus” har i skrivande stund inget premiärdatum. ”The Odyssey” går däremot upp på bio nu till helgen, och har mottagit idel hyllningar från kritiker, bland dem MovieZines Daniel Bradshaw, som kallar den för ”en perfekt adaption för en modern publik”.
Läs också: Zendaya till MovieZine: ”Ett speciellt ögonblick att träffa Nolan”
Läs också: KRÖNIKA: Kan Christopher Nolans ”The Odyssey” ge biograferna nytt liv?