Dragomir Mrsic är mest känd för sin roll i filmen ”Snabba Cash”, men även som programledare för underhållningsprogrammet ”Förrädarna” på TV4.
Nu drar han dock in på en ny bana i karriären och startar en spelstudio. Det gör han tillsammans med författaren Per Anders Hovbom och tech- och gaming-investerarna Daniel och Magnus Rapp.
Målet är att utveckla ”karaktärsdrivna spel utifrån starka berättelser och tydlig identitet”.
– Vi ska skapa internationell underhållning på flera plattformar. Med spel som inspirerar från verkliga händelser, vill vi bygga starka upplevelser där story och action känns som på riktigt. Där varje moraliskt val får stor betydelse i spelet, säger Dragomir Mrsic i ett pressmeddelande.
Kanske är han inspirerad av filmregissören Josef Fares (”Jalla, Jalla”, ”Kopps”), som nått stora framgångar med sina spel ”It Takes Two” och ”Split Fiction”.
– Ambitionen är att skapa gameplay som engagerar både känslomässigt och spelmässigt. Spel där både spelare, story och upplevelse står i centrum, säger Per Anders Hovbom.
Vad deras studio heter och mer detaljer om spelet eller spelen de ska utveckla, finns dock inte.
Läs också: ”Vi är Metal Dragon” – en svensk hårdrockskomedi på väg mot bioduken
Läs också: Keanu Reeves tipsar om film på ny svensk filmsajt