Jaha, nu är ”Stranger Things” slut för alltid, vad ska man då fördriva sin tråkiga vardag med? Du har tur, för bröderna Ross och Matt Duffer är inblandade i nya science fiction-serien ”The Boroughs”.
Den här gången har de visserligen bara producerat, skapandet stod Will Matthews och Jeffrey Addiss för. De ligger sedan tidigare bakom ”Dark Crystal: Age of Resistance”. Kombinationen Matthews, Addis och Duffer (x2) är med andra ord helt rätt om man vill stanna kvar en ”Stranger Things”-doftande värld ett tag till.
Handlingen först. ”The Boroughs” följer ett gäng pensionärer i ett penionärsboende plötsligt måste samarbeta för att stoppa ett utomjordiskt hot. Serien samlar bland andra Bill Pullman, Geena Davis, Alfred Molina och Alfre Woodard, så du vet redan att den är välspelad.
Och att döma av tidiga recensioner verkar allt det här vara en vinnande kombination.
Ett kärleksbrev till Amblin
På Rotten Tomatoes har säsongen redan 92 procent. Visst, det är bara baserat på 13 recensioner än så länge, men en stark start oavsett.
Simon Gallagher på ComicBook.com beskriver ”The Boroughs” som ”Den bästa Steven Spielberg-serien han aldrig gjorde”. Serien känns nämligen, menar Simon, som ett kärleksbrev till science fiction-produktionerna från Spielbergs bolag Amblin. Fast med en fyndig twist.
Archie Sengupta, LeisureByte: ”I ”The Boroughs” förvandlas en välkänd monsterberättelse till en gripande historia om åldrande, sorg och osynlighet, bärande på starka skådespelarprestationer av Alfred Molina, Geena Davis och Alfre Woodard.”
Humor och känslomässigt djup
Belen Edwards, Mashable: ”En gripande historia om åldrande och sorg, allt förpackat i ett oemotståndligt äventyr.”
Gavia Baker-Whitelaw, TV Guide: ”Mer än tillräckligt med humor och känslomässigt djup för att ta oss igenom några mer förutsägbara vändningar i handlingen, och lyfter fram karaktärer som för en gångs skull verkligen lever upp till den uttjatade beskrivningen ”osannolika hjältar”.
Den enda negativa rösten (hittills) kommer från Chase Hutchinson på Seattle Times: ”Det ser ut och känns som alldeles för mycket av dagens streamade tv, där man halvhjärtat samlar ihop en skara fängslande skådespelare för att sedan göra ytterst lite med dem.”
Första säsongen av ”The Boroughs” består av 8 avsnitt, och de finns alla tillgängliga nu för streaming på Netflix.
Vill du hellre se något annat? Här är tv-redaktörens bästa tips på nya serier att se i maj.
Kolla in trailern till ”The Boroughs” här:
Läs också: Vad är ”The Boroughs”? Netflix nya monsterserie vill få dig att tappa hakan
Läs också: ”Stranger Things”-skaparnas nya sci-fi-serie byter tonåringar mot pensionärer
Läs också: Bekanta ansikten i ”Stranger Things”-skaparnas nya övernaturliga serie
Läs också: ”Stranger Things”-skaparnas nästa Netflix-serie visar upp sig i en första trailer
