Det blev ett himla ståhej när Chris Evans i vintras officiellt blev klar för att återvända som Steve Rogers i ”Avengers: Doomsday”. Och trodde du att det var en one-and-done så trodde du fel: Evans har nu bekräftat att han återvänder även i ”Avengers: Secret Wars”, enligt ComicBook.com.
– Jag börjar jobba på nästa film om ett par månader. Jag kan inte säga hur mycket jag är med i den, men jag kan säga att jag är med.
Det är väl egentligen inte särskilt överraskande att Evans är med även i ”Secret Wars”. Den väntas ju trots allt hänga ihop med ”Doomsday” på ungefär samma vis som ”Endgame” hängde ihop med ”Infinity War”.
Dessutom verkar ju Marvels nya strategi vara att satsa på allt som fungerade i just ”Infinity War” och ”Endgame”, vilket innebär att Evans, tillsammans med Chris Hemsworth och Robert Downey Jr. får stå för en stor del av arbetet. Och att Evans varit viktig för Marvel går inte att förneka – han har ju tillexempel levererat MCU:s mest träffsäkra replik.
”Avengers: Secret Wars” får premiär den 17 december 2027. Innan dess väntar ”Doomsday”, den 18 december i år. Bägge filmerna regisseras av bröderna Joe och Anthony Russo.
Läs också: Vem är den hemliga skurken vi (inte) får se i ”Spider-Man: Brand New Day”?
Läs också: Star Wars, ”Halo” och Marvel – 8 stekheta spel som släpps i sommar 2026