Ang Lees flerfaldigt Oscarsbelönade cowboydrama firar faktiskt 20 år i år. Det är fan vad tiden går. Men i en annan verklighet hade ”Brokeback Mountain” inte ens blivit gjord, och regissörens sista film kunde ha blivit (den rejält underskattade) Marvel-filmen ”Hulk”. Lee hade nämligt långt gångna planer på att pensionera sig. Så vad hände?
Deadline har en ny intervju med Ang Lee, med anledning av att både ”Brokeback Mountain” och ”Crouching Tiger, Hidden Dragon” firar milstolpar. Den senare fyller nämligen 25. I intervjun pratar han om hur hård inspelningen av kampsportsfilmen var.
– Den tog lite mer än fem månader att spela in, och det var långa dagar eftersom vi reste till många platser och dessa kampsportsscener tar lång tid. Varje kampscen tog minst två veckor, mellan 16 och 20 timmar om dagen. Under de första två månaderna filmade jag över 12 timmar om dagen.
De flesta andra hade kanske delegerat mer av arbetet, men inte Ang Lee.
– Om en regissör som inte sysslar med kampsport hade gjort det, hade han låtit kampsportsteamet göra sin grej. Men jag ville göra allt själv, för jag ville ha dramat. Så jag filmade drama, sedan flyttade jag och satte upp trådarbetet, vilket tog timmar.
Lee fortsätter att beskriva arbetet med filmen, inklusive förarbetet, som en period av åtta månader där han jobbade sju dagar i veckan och hade kanske tre timmars vila per dag. Det är klart att sånt tar på kroppen och sinnet.
Han följde det med en annan tung inspelning, den effekttunga superhjälterullen ”Hulk”. Efter de upplevelserna var han väldigt trött och ville pensionera sig från filmskapandet. Men en uppmaning från Lees far, som inte var förtjust i sonens val av karriär, fick honom att tänka om.
– Min far sa för första gången i sitt liv: ” Sätt igång och gör en film till. Du är bara 49 år. Det är ett dåligt exempel för din son.” Och två veckor senare gick han bort. Jag hade valt ”Hulk” framför ”Brokeback Mountain”.
Lee trodde att det romantiska gaydramat nu var ”the one who got away”, att han hade missat sin chans.
– Jag antog att den hade blivit gjord. Så jag frågade [producenten] James Schamus: ”Minns du Brokeback Mountain? Hur gick det med den?” James gick genast ut och köpte rättigheterna.
Och resten är, som man säger, historia. Det blev inte bara en film till utan startskottet för en karriär som fortfarande är i full rulle.
– Jag ville gå i pension. Jag tror att ”Brokeback Mountain” förde mig tillbaka, gav mig tillbaka kärleken till livet, kärleken till filmskapandet. Och jag står fortfarande upp, gör fortfarande film, tack vare den filmen.
”Brokeback Mountain” går att hyra eller köpa digitalt hos SF Anytime och Viaplay, och kommer att streama gratis på SVT Play från den 1 juni.
Läs också: Oscarsvinnaren Ang Lee gnäller över filmens framtid: ”Om vi fortsätter så här är det kört”
Läs också: Almodovar gör egen ”Brokeback Mountain”
Läs också: Hollywood-stjärnorna som tackade nej till ”Brokeback Mountain”