Spana in första trailern för ”Artificial” – dramat om ChatGPT

Luca Guadagnino och Andrew Garfield tar sig an AI-boomen och OpenAI i ett hajpat drama. Vågar vi hoppas på en ny ”The Social Network”?

Publicerad:

AI är hetare än någonsin, och har på några få år gått från att vara en lite småkul app i telefonen som folk skrattar åt till att bli ett verktyg som sätter dagordningen för politiken, formar ekonomin, och används i skapandeprocessen för film, TV och spel. Dessutom används det i vardagen av miljontals människor. Bakom tekniken sitter ett fåtal mäktiga män, vars kontroll över tekniken ger dem ett inflytande mänskligheten aldrig tidigare skådat.

I dramat ”Artifical” ämnar Luca Guadagnino (”Challengers”, ”After the Hunt”) utforska hur vi hamnade här. Filmen följer Sam Altman, en av männen bakom ChatGPT, och utspelar sig primärt under den kaotiska tid 2023 då han avskedades som VD för sitt bolag OpenAI bara för att sedan återanställas några dagar senare.

Andrew Garfield (”Spider-Man: No Way Home”, ”The Social Network”) gör huvudrollen som Altman, och flankeras av Yura Borisov (”Anora”) och Monica Barbaro (”Top Gun: Maverick”) som Ilya Sutskever, medgrundare av OpenAI och techchefen Mira Muratti respektive.

I andra roller syns Mark Rylance (”Dunkirk”), Cooper Hoffman (”The Long Walk”), Jason Schwartzman (”Mountainhead”), Chris O’Dowd (”The IT Crowd”) och Ike Barinholtz (”The Studio”), den sistnämnde i rollen som miljardären Elon Musk.

Andrew Garfield, Ike Barinholtz och Monica Barbaro som Sam Altman, Elon Musk och Mira Muratti respektive.

Dumpades av Amazon

”Artifical” fick en del rubriker när det tidigare i somras blev klart att Amazon, som finansierat filmen, helt plötsligt bestämde sig för att inte släppa den utan istället sälja den till en annan distributör. Det faktum att beskedet kom kort efter att Amazon ingick ett partnerskap med just OpenAI ledde till misstänksamhet. Andra rapporter har hävdat att det inte hade något med beslutet att göra, utan att Amazon istället bestämt sig för att de helt enkelt inte var nöjda med filmen.

Till slut köpte indiedistributören Neon upp ”Artifical”. Den kommer att få sin världspremiär vid filmfestivalen i New York nu i oktober, och går därefter upp på amerikanska biografer på juldagen. När vi kan vänta oss den i Sverige är i nuläget oklart. Trailern finns dock att spana in nedan, för alla som är nyfikna.

Youtube video

Läs också: Han spelar Elon Musk i Luca Guadagninos AI-film

Läs också: Andrew Garfield gör revolution i trailern för brutala medeltidsdramat ”The Uprising”

Lägg till MZ som önskad källa på Google