Alexander Skarsgård retas för sina looks på röda mattan

Skarsgård gör entré på ett sätt som bara han kan.

Publicerad:

Att Alexander Skarsgård inte räds framträdanden som skulle kännas obekväma för andra kändisar vet vi nog vid et här laget. Om inte annat är det bara att ta sig en titt på vårens BDSM-drama ”Pillion”.

Nu har skådespelaren åter en het skildring på g, ”Wicker”, där han spelar med Olivia Colman. Skarsgård syns här som en man skapad av korgar och blir således Colmans älskare i medeltidsdramat. Tidigare har Alexander Skarsgård beskrivit ”Wicker”-rollen som oerhört läskig att ta sig an.

Vid ett antal premiärvisningar av filmen har han dykt upp klädd i diverse utstickande klädstilar medan han beträtt röda mattan.

– Folk har faktiskt varit oväntat okej med det, berättar Skarsgård för Variety vid Akademins museum. Men vänner och familj har skojat lite med mig om att mina tår stuckit ut. De gör narr av mig och mina fötter.

Det har bland annat handlat om en metallisk Saint Laurent-tröja och ett par plastskor vid London-premiären, samt en tröja med Olivia Colmans ansikte i flera färger vid Los Angeles-visningen.

– Efter att ha varit ute på pressturné ett par veckor ville jag ha på mig något speciellt för den här underbara kvinnan, säger Alexander Skarsgård om Colman.

Huruvida detta unika PR-trick hjälper ”Wicker” återstår att se. Filmen har biopremiär den 20 november. Filmen visas dessutom upp vid Stockholms filmfestival.

Läs också: Oscarsvinnaren Olivia Colman besöker Sverige med nya filmen

Läs också: ”Wicker” med Alexander Skarsgård bland 130 filmer på Stockholms filmfestival 2026

Lägg till MZ som önskad källa på Google