Norskt slag blir storfilm – kan bli norsk ”Sagan om ringen”

Den stupade kungens armé ska ha bestått av många svenskar så några välkända ansikten lär vi nog se.

Publicerad:

Den norske regissören Erik Skjoldbjærg (har även regisserat ”Insomnia”) är inte främmande för att porträttera slag på film. 2022 släpptes hans film ”Narvik” om det berömda slaget vid Narvik som ägde rum under andra världskriget.

Nästa ”slag till rakning” är slaget vid Stiklestad. Regissören uttalade sig i ett pressmeddelande om filmen, som väntas börja spela in nästa år.

– Det här är en historia som måste berättas på film, och jag skulle helst filma den i Trøndelag, där allt utspelade sig!

norska MovieZine går det även att läsa följande: ”Filmen ”Slaget vid Stiklestad” blir en storslagen film som utspelar sig i vikingatidens slutfas och handlar om en av de viktigaste händelserna i norsk historia”.

Ambitionen är att turister ska strömma till Trøndelag precis som de gjorde till Nya Zeeland efter ”Sagan om ringen”-filmerna. Vi får hoppas att ambitionen också är att skapa en norsk ”Sagan om ringen”.

Slaget ägde rum 1030 och tog kål på den numera helgonförklarade kungen Olof Haraldsson och införde kristendomen i Norge.

Vilka skådespelare som ska förvandlas till kallblodiga vikingar vet vi inte ännu. Kungens armé ska ha bestått av många svenskar så några välkända ansikten lär vi nog se.

Läs också: Jakob Oftebro och Peter Andersson: ”Blodsoffer” är lite mer skruvad crime

Läs också: Norsk serie om stor narkotikaskandal har anlänt till TV4 Play: ”Starkt och tankeväckande”

Lägg till MZ som önskad källa på Google