3 nya serier streamar i mellandagarna – spännande svenska premiärer i fokus

En hyllad kriminalserie återvänder, en efterlängtad svensk adaption får liv och Ethan Hawke spelar i en galen westerndeckare. Det finns att se under ledigheten!

Publicerad:

Så här i slutet av året och lagom till stundande ledigheten är det förstås tradition med efterlängtade premiärer inom såväl serier som filmer.

I år får vi bevittna en efterlängtad återkomst av en av 2023 års bästa svenska kriminalserier. Likväl får fantastiske författaren Karin Smirnoff sin tid i rampljuset, när en av hennes absolut bästa böcker filmatiserats. Även en högst lovande serie vars amerikanska premiär var redan under tidiga hösten streamar nu äntligen i Sverige!

Bara att välja och vraka.

Sanningen – säsong 2 (TV4 Play+)

Vi har väntat i två års tid, men nu får vi äntligen se fortsättningen på hyllade kriminaldramat ”Sanningen”, i vilken Sofia Helin gör en av sina kanske bästa insatser sedan ”Bron”. I första säsongen kom ett gammalt fall upp till ytan igen och vände upp och ner på polisen Iris (Helin) liv. I övriga roller medverkar Inez Michaella Andersson, Håkan Bengtsson med flera.

En ny utredning drar igång och gammalt trauma fortsätter i andra säsongen, som av vår recensent Mattias Blomberg fått betyg 4/5. ”Urstarkt dramatik och tät spänning (…) Karaktärerna är fylligt skrivna med djup psykologi och varenda skådespelare är otroligt bra i sin roll, Helin i synnerhet”.

Jag for ner till bror (SVT Play)

Som många av oss har väntat! Själv läste jag Karin Smirnoffs romansvit med ”Jag får ner till bror” ungefär när de kom ut. Författarens nattsvarta realism och allegoriskt bindande berättande tyckte jag redan då hade gjort sig utmärkt som film. Nu har det blivit sanning, alla fyra avsnitt streamar gratis hos SVT Play.

En kvinna (Amanda Jansson) återvänder till sin hembygd för att reda upp sin alkoholiserade tvillingbror. Barndomens mörkaste stunder konfronteras i ett laddat drama, med ett intensivt triangeldrama som dagas upp.

Här hos Moviezine gav Charlotte Brange ”Jag for ner till bror” betyg 3/5. ”Nattsvart stämning och medryckande, men når aldrig upp till bokens nivå”, skriver hon. Nåväl, se och döm själv!

The Lowdown (Disney+)

Redan i slutet av september gick denna pärla upp på amerikanska Hulu och nu kan vi svenskar äntligen njuta av Sterlin Harjo (”Reservation Dogs”) nya serie.

Ethan Hawke verkar vara klippt och skuren för rollen som en moraliskt tveksam grävande journalist. När hans undersökande avslöjar en djup konspiration måste han ta till tunga medel för att skydda sin familj och sanningen. Det hela beskrivs som en slags blandning mellan neo-noir och en modern western.

Baserat på verkliga händelser är den också, löst inspirerad av journalisten och historikern Lee Roy Chapmans berättelser.

Hos Rotten Tomatoes har ”The Lowdown” hela 98 %. ”Otroliga höjdpunkter och stor underhållning i sina mysterier”, lyder konsensus.

Läs också: 6 starka filmer för alla smaker går upp på bio till jul!

Läs också: SVT Play har precis lagt till 18 nya filmer – här är 3 dolda pärlor