Recension: Skurkarnas skurk (2026)

Oväntat charmigt när Youtube-favoriterna ger sig in i superhjältegenren

När Youtube-trion IJustWantToBeCool tar sin boksuccé till bioduken väntar ett fartfyllt familjeäventyr som överraskar med mer hjärta än väntat.

Publicerad:

”Skurkarnas skurk” tar avstamp i att det är dags för 12-åriga Stephanie (Billie Colliander) att välja vilken skola hon vill gå på. Medan det för många är ett val som kräver en del eftertanke så har hon aldrig behövt tänka på det mer än en gång. Hon ska gå på Hjälteskolan för att bli superhjälte, precis som hennes mamma var. Det finns inget annat alternativ.

Men hon har ett problem, efter att ha förlorat sin mamma i slaget mot Skurkarnas Skurk verkar hennes krafter försvunnit och hon tvingas att ta till kreativa knep för att säkra sin plats på skolan. Kreativa knep som gör att hon blir erbjuden en plats på Skurkskolan.

Filmen är baserad på bok-succen “Skurkarnas skurk” skriven av Youtube-trion IJustWantToBeCool som i filmen axlar rollerna som den något maktgalna men neurotiske Skurkrektorn (Emil Beer), Stephanies extremt jobbiga 3-åriga lillebror Pelle-Buster (Victor Beer) och mystiske läraren Ilvar (Joel Adolphson) som från första dagen Stephanie kliver in på Skurkskolan är misstänksam mot hennes motiv att vara där.

Jag måste erkänna att jag gick mot biografen med fördomsfulla steg. Jag vet inte mycket om Youtube-trion men det har såklart inte undgått mig vilka de är och min Youtube-historik skvallrar om att jag förra året såg 6-7 av deras videos. Att youtubers tar steget från våra datorskärmar till bioduken är inget nytt och med en varierande kvalité på slutresultatet, gick det inte att undgå att vara lite skeptisk innan filmen rullade igång.

Blev jag motbevisad? Ja. Filmens allra största styrka är utan tvekan de unga skådespelarna i ensemblen, där Billie Colliander som spelar Stephanie sticker ut mest. Där trion själva ofta gränsar på visst mått överspel, är hennes prestation uppfriskande genuin och fick mig att gå från att vara lite skeptisk till engagerad i hennes resa snabbare än Kajsa Blixt kan springa. 

“Skurkarnas skurk” är en charmig liten film, med högt tempo inspelad i snygga miljöer. Den är fullspäckad med skämt och karaktärer man inte kan låta bli att tycka om. Och jag måste också erkänna att jag fnissade. Även om filmen mest innehåller skämt som går lite åt det billiga hållet, gömde det sig ändå några som även var menade för mig. Budskapet om vikten att hitta sin egen väg är något av en klyscha, men det är fint att se att man tagit den biten på allvar. Det skämtas på bekostnad av väldigt mycket i den här filmen, men aldrig på bekostnad av budskapet.

Filmen innehåller flera “sång-och-dans”-nummer, som ibland bromsar det momentum som  precis har byggts upp och det känns stundvis som att man försökt trycka in en extra sketch-idé utan att det för historien framåt. Men det är också det som påminner mig om att det här är en film för fansen, jag är övertygad om att varenda person som följer trion på Youtube älska den här filmen.


Snabbfakta om ”Skurkarnas skurk”

Regi: Alain Darborg
Manus: Jessica Jankert
Medverkande: Emil Ejdemo Beer, Victor Beer, Joel Adolphson, Billie Colliander, Louie Karim, Poppy Klintenberg Hardy, Julia Ragnarsson, Kardo Razzazi, Alexander Karim, Dragomir Mrsic, Susanne Thorson, Christoffer Nordenrot
Längd: 96 min
Åldersgräns: Från 11 år
Biopremiär: 6 februari 2026
MovieZines betyg: 3/5

YouTube video