Michael Cera berättar att han en gång blev utskälld av Tom Cruise under en inspelning. Både höll på att spela in sketcher till MTV Movie Awards 2010. Tom Cruise upprepade då sin roll som filmmogulen Les Grossman från komedin “Tropic Thunder”.
– Så de filmade små klipp med honom hela dagen och den karaktären när de interagerade med olika personer som kom och gick, och jag kom in och gjorde en liten scen med honom i det, säger “Supersugen”-skådespelaren under ett besök hos The Louis Theroux Podcast.
– Den första stunden jag hade med honom, höll de på att filma, och jag pratade med manusförfattaren. Vi mumlade bara lite medan de filmade, men de kunde höra oss. Det var bara typ tolv meter bort. Och Tom Cruise tittar på mig — jag har aldrig träffat honom förut — och de är mitt i en tagning, och han tittar och säger: “Är det Michael Cera som pratar under en jävla tagning?”, säger Michael Cera.
– Han skämtade alltså, fast det var ändå på riktigt. “Håll käften”, du vet? Men så overkligt.
Skådespelarna ska sedan fått träffats mer ordentligt. Tom Cruise bedyrade då att han bara skojade. Michael Cera är just nu aktuell med Wes Andersons nya film “The Phoenician Scheme”.

Läs också: Se Brad Pitt och Tom Cruise återförenas på filmpremiär efter 24 år
Läs också: Wes Anderson har redan släppt en ny (reklam)film – återförenas med Michael Cera