”The Flash”-regissören försvarar filmen: ”Folk gillar att snacka skit”

2023 års ”The Flash” lämnade en bitter smak i munnen hos många, men regissören Andy Muschietti är än idag nöjd med sitt verk.

Publicerad:

År 2023 stod DCEU – DC-filmuniversumet som byggts upp utefter Zack Snyders vision – på dödens rand. James Gunn hade blivit anställd för att stöpa om DC, och det enda som återstod för DCEU var att släppa de tre filmer man redan hunnit spela in: ”The Flash”, ”Blue Beetle” och ”Aquaman and the Lost Kingdom”. Utav de tre anses ”The Flash” vara den överlägset mest misslyckade, trots att den innan premiären hajpades upp rejält.

”The Flash”, med Ezra Miller i huvudrollen som den blixtsnabbe superhjälten, misslyckades med att charma både kritiker och publik, och blev ett finansiellt misslyckande. Idag har den främst levt vidare som ett exempel på när superhjältefilmer går över styr: den innehåller såväl gott om tveksam CGI som en hel drös onödiga och tillochmed förvirrande cameos. Men Andy Muschietti, som regisserade filmen, är än idag nöjd med sitt verk och säger i en ny intervju med The Playlist:

– Vi är väldigt stolta över den. Jag tycker att det är en bra film.

Han fortsätter med att försvara filmen, och vädrar misstanken att ”The Flash” fick skit från folk som inte ens brytt sig om att gå och se den överhuvudtaget:

– Det var många som inte såg den. Men du vet hur det är nu för tiden – folk ser inte saker, men de gillar att snacka skit, och de gillar att hoppa på drev. De har inte riktigt koll. Folk är arga av skäl som är orelaterade till de här sakerna.

En sak kan Muschietti dock erkänna: Ezra Miller, som vid tiden för filmens premiär var skandalomsusad efter anklagelser om (bland annat) misshandel och stöld, orsakade en smärre PR-kris som inte precis hjälpte filmen:

– Såklart hade vi en PR-kris med Ezra, det går inte att förneka. Och jag ifrågasätter inte det. Men vi älskar filmen. Och vi rekommenderar den faktiskt verkligen.

Här på MovieZine fick ”The Flash3/5 i betyg av vår recensent Lucas Mass. Jag kan personligen känna det är en av DCs svagaste filmer, trots att den i grunden sitter på flera bra idéer och även vågar ta ut svängarna i slutet och faktiskt låta en del av sina hjältar dö. Men varje scen som funkar vägs upp av en som inte gör det – sekvensen där The Flash räddar ett spädbarn genom att lägga det i en mikro kommer hemsöka mig för evigt.

Om någon vill friska upp minnet kring ”The Flash” (eller hatade den utan att ha sett den) så kan den streamas på HBO Max.

Läs också: Glöm Marvel och DC – den här lilla actionfilmen har nu spelat in mer än “Superman”

Läs också: James Gunn avslöjar: Två hemliga DC-filmer på gång