Säsong 3 av ”The Flash” kan bli magisk – i alla fall med tanke på att Tom Felton kommer att spela en av seriens långtgående karaktärer.
TVLine meddelar att han ska gestalta Julian Dorn, en CSI-kollega till Barry på Central City Police Department, som misstänker att det är någonting udda med den där Barry.
Tom Felton är förstås mest känd som den blonda Slytherin-pojken Draco Malfoy i samtliga 8 ”Harry Potter”-filmer, där vi såg honom gå från dryg spoling med back-slick till en ung man med tveksamma prioriteringar. Han har mest varit verksam inom film sedan dess, men har också hunnit med TV-serierna ”Labyrinten”, ”Full Circle” och ”Murder in the First”.
I förra veckan bekräftades teorin att ”The Flash” kommer att ta sig an ”Flashpoint”-historien som serietidningsläsarna känner igen. Barry själv – eller ja, Grant Gustin – teasar med att säga:
– Vi tänker definitivt göra den här Flashpoint-grejen på vårt egna sätt… Det blir en helt egen grej.
Säsong 3 har premiär den 4 oktober i höst.
Ser du fram emot en till säsong?