2017 års skönaste äventyrsfilm streamar nu på SVT Play

Töntigt eller oväntat kul? Jag lutar åt det sistnämnda.

Publicerad:

SVT Play brukar ju hålla sina filmsläpp till fredagarna. Men igår den 1 juni överraskade de med ”Jumanji: Welcome to the Jungle” i sitt utbud. Och det sitter ju aldrig fel med ett kul matinéäventyr för en lat sommarkväll.

2017 års stora äventyrsfilm spelade in över 960 miljoner dollar. En otippad biosuccé som placerade sig som nummer 5 bland årets mest inkomstbringande filmer.

Det här är förstås en reboot eller fortsättning på klassiska äventyrsfilmen ”Jumanji” från 1995, där Robin Williams kom ut ur ett ondskefullt brädspel. Den här mer fartfyllda versionen uppgraderar Jumanji till ett tv-spel, som skickar fyra ungdomar raka vägen in i en farlig djungel. De får sedan spela som sina avatarer – och vi får se Dwayne Johnson, Karen Gillan, Kevin Hart och Jack Black ta sig an väldigt annorlunda roller.

”Ett ganska töntigt upplägg räddas av de härliga huvudrollerna, som höjer filmen till oväntat kul höjder” skrev jag i MovieZines recension vid biopremiären. ”Det är alltid underhållande att se en tuffing som Dwayne Johnson driva med sin image.”

Succén fortsatte med ”Jumanji: The Next Level” och i jul kommer en tredje (eller fjärde om man vill räkna så) film i serien – ”Jumanji: Open World”.

”Jumanji: Welcome to the Jungle” är en av totalt 200 långfilmer som släpps på SVT Play i sommar.

Läs också: 3 x ”Jumani” på TV4 Play: Är Robin Williams verkligen bäst?

Läs också: ”Jumanji: Open World” hedrar Robin Williams film från 1995

Läs också: Quiz: 12 tv-spelsfilmer – hur många känner du igen på bara en bild?