Sista chansen: Skön kuppfilm med Pierce Brosnan lämnar Netflix den 30 april

Visste du att Steve McQueen, Pierce Brosnan och Michael B. Jordan har spelat samma karaktär?

Publicerad:

Ett filmtips med lite puls i för en vanlig vardagskväll. Nu är det sista chansen att fånga ”Äventyraren Thomas Crown” innan han går upp i rök. Den romantiska kuppfilmen från 1999 lämnar snart Netflix och finns bara att streama fram till torsdag.

Pierce Brosnan var mitt emellan två James Bondfilmer och uppenbart rätt man för en charmig, intelligent och självsäker roll. Här spelar han en uttråkad amerikansk miljardär och playboy – med en udda hobby. Han är nämligen också konsttjuv. Och det går bra, tills han möter på en väldigt förförisk försäkringsutredare (Rene Russo).

Filmen är regisserad av John McTiernan, mer känd för actionklassiker som ”Rovdjuret” (1987) och ”Die Hard” (1988). Han var även produktiv under 90-talet med ”Jakten på Röd Oktober” (1990) och ”Den siste actionhjälten” (1993). (Vad hände med McTiernan egentligen?)

”Äventyraren Thomas Crown” har blivit film tidigare. Denna version är en (lyckad) remake på filmen från 1968 med samma namn, med Steve McQueen och Faye Dunaway i huvudrollerna.

Det är bevisligen en historia som lämpar sig bra för nyinspelningar med sådär 30 års mellanrum. För nästa år kommer ”The Thoms Crown Affair” i ännu en version, nu med Michael B. Jordan som både tar huvudrollen och registolen.

Det här är en go 90-talsrulle som passar dig som är sugen på något fartfyllt, flörtigt och lite farligt. Den är underhållande utan att vara alltför utmanande och lämpar sig därför utmärkt för en slö vardagskväll efter jobbet. Ser på på Netflix senast torsdag 30 april.

Se trailern nedan.

YouTube video

Läs också: ”Andor”-stjärna räddar Michael B. Jordans nya heistfilm efter oväntat avhopp

Läs också: Eiza González tipsar MovieZines läsare: Här är 4 grymma äventyrsfilmer!