”Resident Evil”-kortfilm kan vara den bästa filmatiseringen av skräckspelen vi sett

I huvudrollen ser vi Maika Monroe, som är känd från skräckfilmer som ”It Follows” och ”Longlegs”.

Publicerad:

Den 27 februari släpps spelet ”Resident Evil Requiem”, som är nästa stora del i den japanska skräckserien av Capcom.

Här spelar vi som den nya karaktären Grace Ashford och den återvändande actionhjälten Leon S. Kennedy, som kämpar i spillrorna av den ikoniska staden Raccoon City som haft en viktig roll genom seriens historia.

Inför lanseringen har Capcom nu släppt en liten kortfilm vid namn ”Evil Has Always Had A Name” som fungerar som en prequel till spelet, där vi följer en mor och dotter som upplever kaoset i staden 1998, under händelserna i ”Resident Evil 2”.

I huvudrollen som mamman ser vi Maika Monroe, som är känd från skräckfilmer som ”It Follows” och ”Longlegs”.

Det är en riktigt bra och välgjord kortfilm, som jag rekommenderar till alla fans av ”Resident Evil”. Om ”Weapons”-regissören Zach Greggers kommande filmatisering av skräckspelen når samma nivå som det här, har vi något att se fram emot.

I ”Resident Evil Requiem” kommer vi få återvända till Raccoon City många år efter att den föll till zombieviruset och en atombomb, som både Grace och Leon. De erbjuder två olika upplevelser, skräck och action.

Spelet släpps till Switch 2, PS5, PC och Xbox Series X/S den 27 februari. Den kommande filmatiseringen av Zach Gregger har biopremiär den 18 september.

YouTube video

Läs också: ”Resident Evil”, drakar och katter – 5 spel som släpps i februari

Läs också: ”Resident Evil Requiem” är två spel i ett – regissören liknar det med sushi