Recension: Med en maestro på skeppet -”Halo: Campaign Evolved” sänker allt motstånd

Master Chief tar emot: Du behöver 30 sekunder spelglädje, och du behöver det nu.

Publicerad:

30 sekunders spelglädje är ett citat från ”Halos” combat designer Jaime Greisemer som än idag är lämpligt vid flera ställen i den här nya skapelsen. På vilket sätt? Vi förklarar.

Master Chief och hans tappra mannar håller stiler, på ny konsol

Halo slog ner som en bomb på Micorosofts förstlingsverk till konsol 2001. Länge framstod det som att du inte kunde säga namnet på Xbox utan att i samma andetag också nämna just ”Halo”. De hörde ihop på så många sätt, och identiteten skapades av varandra. Notera t ex hur grön Master Chiefs Spartan-rustning är, likt ett visst Xbox-kryss.

Vi har fått glädjen att vara med när Microsoft bryter trenden. Om vi nu kan tala om företaget Microsoft med så mycket glädje, med tanke på senaste tidens monstruösa nedskärningar av 3200 anställda, vill säga. Men nåja, glädje likväl, när ”Xbox”, förlåt vi menar ”Halo” kommer till Playstation 5-konsolen.

Detta är förstås inte den första nypoleringen av ”Halo” som vi spelare får ta del av. Vän av ordning minns förstås ”Halo: Anniversary Collection” som damp ner för ett antal år sedan. Där kunde du som spelare växla mellan den allra första utgåvan av ”Halo” och en nyare, mer polerad variant. Den uppdateringen bleknar alltså i jämförelse med 2026:s version av ”Halo”.

Äntligen ett fokus på singleplayer-kampanj i modern tid

I spelet som fått den fyndiga titeln ”Halo: Campaign Evolved” (originalet hette förstås ”Halo: Combat Evolved”) så behöver vi inte ha på oss några rosenskimrande nostalgi-glasögon. Spelet är uppdaterat enligt konstens alla regler till 4K-upplösning, hög bilduppdatering där det behövs, och allting låter spektakulärt och dyrt.

Du mister förstås multiplayer-deathmatch från det allra första ”Halo”-spelet men du kan njuta av multiplayer i co-opläget istället. Två spelare på tv i split-screen, och fyra spelare över internet. Det är inte fy skam, för den som vill återuppleva flerspelarlägets glansdagar i kampanjen på den mystiska ring-världen.

Så hur känns ”Halo”-spelen 2026? Vad är tjusningen egentligen, hör jag någon fråga. Jo, det enklaste är kanske att plocka upp Nintendos flaggskepps-serie, Super Mario Bros. Har du kul när du stompar Goombas, samlar fart för att nå en avsats (i 2D-spelen), eller lyckas knäcka en spelmekaniskt klurig gåta för att få en Shine eller stjärna? Det är något av samma attityd till speldesign här, vågar jag säga – och det håller än idag.

En gång i tiden ansågs shooters tveksamma på konsol. Sen kom ”Halo”

Länge ansågs ”Goldeneye” vara en slags kung bland konsol-shooters på det sena 90-talet, och ”Halo” kan sägas ha tagit över James Bonds krona. Och här kommer det där citatet in, för hur man lyckats sammanväva varierade banor med just loopen av trettio sekunders spelglädje. Citatet i sig har ofta misstolkats som att man endast behöver en loop av trettio sekunder som sen kan repeteras ad infitum. Men det är inte vad vi menar.

I spelets kanske mest hyllade segment, ”The Silent Cartographer” kan du än idag uppleva en enkel, rakt på sak och alldeles förtjusande upplevelse. Spelets fjärde uppdrag (av tolv) låter dig först åka jeep längs en svalkande strand på ringvärlden ”Halo”. Seriens kända AI-följeslagare, Cortana, har berättat att vi nu är på jakt efter mystiska ritningar till hur själva skådeplatsen ”Halo” faktiskt fungerar.

Än idag stårt sig ”The Silent Cartographer” som en mästerklass i bandesign

Så vi måste IN i ringvärldens maskineri, där vi först möter en låst dörr, djupt ner. Vi behöver då vandra vidare längs stränderna för att möta nya fiender och till slut aktivera låsmekanismen och öppna dörren.

När vi lyckas öppna dörren får vi se en mellansekvens som antyder att en av spelets jobbigaste fiender i guldrustning väntar oss med ljussvärd. Vi rör oss genast tillbaka. Vi ser dock inte skymten av sagda jobbiga fiende. Men vi rör oss ner längs med vindlande gångar som verkligen ger en känsla av skala för den här miljön. Någon har någon gång i tiden lagt ner enorma resurser på att bygga den här skapelsen. Det är en otrolig känsla för skalan i spelet, när öppna avgrunder ryms inuti själva världen, som i Dödsstjärnan i ”Star Wars”.

Djupt ner i ringvärlden och ta rätt på pang-pang och hemligher

Nåväl, vi hittar en ritning i 3D på världen, till slut. Cortana är nöjd och hoppas kommunicera med vår militäre ledare, men något är fel med mottagningen. Stämning har alltså byggt upp och byggt upp, och varje segment med fiender och korridorer är varierat och uppriktigt lekfullt. Du lär dig skjuta flankera fiender på helt nya sätt, där fiender i rustning har svaga punkter i ryggen, om du springer runt dem. Det är mycket som är skoj.

Du rör dig iallafall till slut upp mot ytan och stranden igen, och flera fiender har nu populerat områden som tidigare var säkra. Det påminner om hur rymdpirater hittas återigen i senare delar av Super Nintendo-klassikern ”Super Metroid”. Du mejar förstås ner fienderna på påhittiga sätt, ibland så de faller nerför avsatser, andra gånger med melee-attacker. Och precis som du ska åter till dina kamrater på marknivå står du står du öga mot öga med den gyllene skurken i ljussvärd.

2026 års version är smidig, som att originalet alltid kändes så här

Det är inte spelets svåraste fight, men just att han väntat på dig är så personligt. Och när du klarat av honom sker mer kommunikation över radio, och till slut kan du hoppa på en flygande farkost och åka vidare med dina mannar. Det är dags att nysta ännu mer i ”Halo”-världens hemligheter. Du är nu mer taggad än någonsin förr.

Minns du redan ”Halo” som en klassiker? Gratulerar, det håller ännu.

Gammal som ung, kom med och skjut

Är det din första rodeo på den cirkulära himlakroppen så kan vi bara välkomna dig till en härlig stund. Skotten är kanske inte lika precisa på det här spelet designat för konsol, som många twitch-baserade shooters som gamla skolans Counterstrike, eller Quake. Det är till spelets fördel. Det känns otroligt när du lyckas ta dig förbi tidigare ogenomträngliga områden, efter att ha hittat nya vapen, eller hittat på nya små strategier.

Det är ett gamla skolans spel som tickar under karossen, visst är det så. Men du kan springa lite snabbare, texturerna är löjligt skarpa, och det finns en polish även på dialogen som känns ovanligt.

Youtube video

Visst finns militarismens ”hoo-rah”-känsla intakt (kom ihåg att världen såg annorlunda ut 2001) i spelets cirka tio timmar nätta kampanj. Men så här lättad och överraskad av en remake har jag inte blivit på länge. Och jag vill tillbaka igen, om vartannat för de där upprepade trettio sekunderna av både dumheter och påhittighet.

Betyg: 4 av 5
Genre: Shooter
Plattform: Playstation 5, Xbox Series, PC
Utgivare: Microsoft Enix
Utvecklare: 343 Studios

Läs också: ”Halo: Campaign Evolved” får äntligen releasetrailer, 25 år efter originalet

Läs också: Star Wars, ”Halo” och Marvel – 8 stekheta spel som släpps i sommar 2026