Machine Gun Kelly kunde ha varit med i årets stora skräckhit ”Sinners”, men drog sig ur provspelningen av principiella skäl. Nu berättar rapparen och skådespelaren öppet varför han drog sig ur provspelningsprocessen för Ryan Cooglers kritikerrosade vampyrfilm.
– Jag skulle provspela för vampyrrollen i ”Sinners” – det är han som är i huset, så han är den andra vampyren, han som får sin familj uppäten av den förste snubben. Men i provspelningsmaterialet måste karaktären säga n-ordet, och det vägrade jag göra, förklarar Kelly i ”The Pat McAfee Show”, enligt Billboard.
Rollen Kelly syftar på är troligen karaktären Bert, som Peter Dreimanis slutligen spelar. Bert och hans fru Joan (Lola Kirke) begår misstaget att välkomna Remmick (Jack O’Connell) in i sitt hem, innan han förvandlar dem till vampyrer.
”Sinners” följer tvillingbröderna Smoke och Stack (Michael B. Jordan), som återvänder hem från första världskriget för att starta en bluesklubb i 1930-talets Mississippi, men upptäcker övernaturlig ondska.
Filmen har blivit en kassasuccé med över 365 miljoner dollar i världsomspännande intäkter och streamar nu på HBO Max. Trots att Kelly tackade nej till ”Sinners” håller han dörren öppen för framtida filmroller:
– Jag vill jobba med film medan jag fortfarande ser ung ut.
Kelly har tidigare medverkat i filmer som ”Nerve” (2016), ”Bird Box” (2018) och ”The King of Staten Island” (2020).
Läs också: Den enes död, den andres bröd – så fick vampyrrullen ”Sinners” oväntad hjälp från Marvel
Läs också: Vampyrsuccén spelade in 350 miljoner dollar på bio – nu kan du se den hemma!