”Nyckeln till frihet” (originaltitel ”The Shawshank Redemption”) har vid det här laget regerat som ohotad konung på IMDBs berömda lista över världens 250 bästa filmer genom tiderna, utsedda genom det sammanlagda betygen från alla IMDBs användare.
De allra flesta vet vad ”Nyckeln till frihet” är, men om du mot förmodan missat det kommer här en välbehövlig dos allmänbildning: vi följer Andy Dufresne, en banktjänsteman som felaktigt döms för det brutala dubbelmordet på sin hustru och hennes älskare.
Andy placeras på den fruktansvärda Shawshank-anstalten, ett fängelse där direktören Samuel Norton och hans våldsamme hantlangare Hadley styr med järnhand. Andy vägrar dock ge upp på varken ett drägligt liv eller drömmen om frihet, vilket leder till dramatiska utvecklingar inuti fängelset.
I huvudrollen som Andy ser vi Tim Robbins och i övriga roller hittas Morgan Freeman, Bob Gunton, Clancy Brown och William Sadler. För regin står Frank Darabont, och källmaterialet är en novell från Stephen King. Det finns mycket talang här, med andra ord.
”Nyckeln till frihet” var ursprungligen en bioflopp
Det är svårt att tro idag, med tanke på att ”Nyckeln till frihet” blivit en av världens mest kända, mest älskade och absolut högst rankade på IMDB, men när den först släpptes var den en flopp, och spelade ursprungligen endast in ynka 16 miljoner på en 25 miljoner dollar stor budget. Det hjälpte inte att den konkurrerade med bland annat ”Pulp Fiction” och ”Forrest Gump” (biohösten 1994 var ju helt galen…).
Hursom, det hade kunnat sluta med att ”Nyckeln till frihet” blev en bortglömd flopp, och en i mängden av alla andra King-adaptioner som gjorts. Men tack vare att Warner Bros satsade stort på hyrfilmsmarknaden så blev ”Nyckeln till frihet” en stor succé hemma i folks vardagsrum, och fick efter hand ett allt godare rykte.
Inkomsterna från hyr och TV-marknaden har uppskattats generera någonstans mellan 80 och 100 miljoner dollar genom åren, och ”Nyckeln till frihet” är därmed inte längre en flopp. Dessutom är den högt älskad, och ansedd som en genuin klassiker.
Du kan se ”Nyckeln till frihet”:
- Ikväll (lördag) klockan 21:30 på Kanal 5.
- Streama på Viaplay
- Streama på Netflix
- Streama på HBO Max
Läs också: ”IT: Welcome to Derry” är en otäck gåva till alla skräckfans
Läs också: Dagens skräcktips: Rysaren från 2015 som Stephen King kallade ”fucking terrifying”
