På tv ikväll: Carrie Bradshaws bröllopsfiasko blev stor biosuccé 2008

I ”Sex And The City” ska Carrie Bradshaw och Mr. Big äntligen gifta sig, tills allt går åt pipsvängen.

Publicerad:

Vare sig du är ett inbitet fan av HBO:s ”Sex And The City” eller kan sträcka dig så långt som att du uppskattar camp film kan jag rekommendera långfilmsversionen av tv-serien, som TV3 visar ikväll.

Storfilmen hade premiär 2008 och tar vid några år efter seriens avslut. Sexkolumnisten Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker) och hennes situationship Mr. Big (Chris Noth) ska äntligen gifta sig. På deras repetitionsmiddag råkar Miranda Hobbes (Cynthia Nixon) sätta griller i huvudet på honom och han får kalla fötter. Det som följer är en kaotisk och numera ikonisk scen.

Här på MovieZine gick långfilmen hem och den fick hela 4/5 i betyg. ”Filmen lyckas fånga det mesta man älskat med TV-serien; kärlek och svek, komik och tragik, modeintresse och sex, som i sin tur resulterar i både gapskratt och tårar i ögonvrån”, skrev recensenten. 

Den blev också en ekonomisk succé. Produktionen kostade cirka 65 miljoner och drog in över 415 miljoner dollar på biografer världen över. Det är den mest inkomstbringande filmen med en helt kvinnlig ensemble i huvudrollerna.

Trots en speltid på två och halv timme lång flyger tiden förbi tack vare den fantastiska kemin mellan de fyra huvudrollsinnehavarna och den träffsäkra humorn. Här är några andra filmer som har ungefär samma längd: ”Pulp Fiction”, ”Zodiac” och ”Undergången – Hitler och Tredje rikets fall”. 

Visste du att: Filmen var en av de första där en karaktär använder en iPhone.

TV3 visar ”Sex And The City” klockan 21:00 . Den finns även på HBO Max. Se trailern nedan:

Youtube video