Den 9 september släpps spelet ”Halloween: The Game”.
Det här är ett spel för flera spelare baserat på ”Alla helgons blodiga natt” från 1978. En spelar mördaren Michael Myers och tre försöker överleva.
I vår recension skriver Lucas Mass att det är ”ett beroendeframkallande spel för skräckfans”. Vi delar ut en fyra i betyg.
Alla kommer dock inte få spela spelet. Nu meddelar utvecklarna Illfonic att ”Halloween: The Game” inte släpps i Japan, på grund av att det innehåller ”rått våld och nakenhet”.
Landet brukar vara hårt när det gäller sånt i spel. Utvecklarna menar dock att de inte kommer göra några ändringar för att kunna släppa det i landet.
Anledningen? För att ändringar kommer ”allvarligt undergräva originalfilmens vision”, skriver de på X. De menar även att de inte kommer kunna leverera den upplevelsen som spelarna förväntar sig.
Beslutet gäller dock bara PS5-versionen. Det släpps alltså på Xbox och PC i Japan.
Det låter alltså som att spelet är trogen sin blodiga förlaga, så fansen lär bli glada.
”Vibbarna är störtsköna och speldesignen är mer nyanserad och engagerande än den asymmetriska genren har haft tidigare”, skriver vi i vår recension.
”Halloween: The Game” släpps till PC, PS5 och Xbox Series X/S den 9 september.
Läs också: ”Halloween: The Game” gör den kusliga filmklassikern till ett störtskönt hangout-spel
Läs också: Idag släpps kultklassikern som spel – minns du filmen från 1988?
