Nu på Netflix: 2019 års thriller skildrar Sveriges största rättsskandal

Han erkände över 30 mord men allt var en lögn. Nu kan du streama ”Quick” med David Dencik och Jonas Karlsson.

Publicerad:

Bland veckans nya filmer på Netflix hittar vi den svenska thrillern ”Quick” från 2019. Här berättas den osannolika historien om Thomas Quick aka Sture Bergwall, som erkända fruktansvärda brott och dömdes för flera mord, men blev senare frikänd för samtliga.

Läs också: 56 nya filmer och serier på väg till Netflix i september

Filmen bygger på Hannes Råstams bok ”Fallet Thomas Quick: Att skapa en seriemördare” och följer en envis journalist (spelad av Jonas Karlsson) när han börjar nysta i fallet Thomas Quick. En man som dömts för åtta mord, erkänt ytterligare 25, och som av hela Sverige betraktades som en kannibalistisk seriemördare. Problemet? Det fanns knappt ett enda tekniskt bevis.

Vid Råstams sida står researcher Jenny Küttim (Alba August), och i rollen som Quick/Sture Bergwall levererar David Dencik en briljant prestation som gav honom en Guldbagge för Bästa manliga biroll.

Jonas Karlsson och Alba August gräver efter sanningen om Thomas Quick.

En svensk thriller med Hollywoodkänsla

Det tog mer än 15 år att locka tillbaka regissören Mikael Håfström till Sverige. Efter ”Ondskan” (2003) försvann han till Hollywood och fick jobba på bland annat Stephen King-rysaren ”1408” och föra samman Schwarzenegger och Stallone i ”Escape Plan” (2013). Men när historien om Sveriges värsta rättsskandal skulle bli film var Håfström rätt man för jobbet.

Och den där Hollywood-vanan visade sig komma till nytta när en komplex historia skulle bli en fullmatad journalistisk deckarthriller på två timmar.

”En historia som hade kunnat bli ett knastertorrt pappervändardrama blir i händerna på Hollywood-Håfström en fullmatad deckarthriller som, på gott och ont, upplevs lika rastlös som Jonas Karlsson i huvudrollen” skrev MovieZines kritiker Jakob Åsell i recensionen av ”Quick”.

Dansk-svenske David Dencik fick gestalta den komplexa karaktären.

David Dencik: ”Vi hade lätt kunnat fylla ut 4 säsonger”

I en intervju med MovieZine berättade Dencik om utmaningen med att få ned hela den komplexa berättelsen till en långfilm på två timmar.

– Att få till berättelsen med rätt kronologisk följd och försöka återberätta allt så bra som möjligt… det är givetvis helt omöjligt att någonsin få till helt rätt. Särskilt med tanke på att det har gått över 30 år och det finns hundratals karaktärer, mord som inte har ägt rum, rättegångar och terapi. Det hade med enkelhet gått att fylla ut fyra hela säsonger om man hade velat det.

Det har varit svårt att acceptera att man varit tvungen att förkorta och förenkla så mycket, menar Dencik.

– Jag har förstört många middagar när jag satt igång och berättat om alla händelserna, efter att någon ifrågasatt varför han erkände och hur han kunde dömas. Det finns mycket att prata om, och jag tycker vi har fått till en väldigt rik berättelse, säger skådespelaren.

”Quick” är en perfekt film för dig som gillar jorunalistdraman som ”Spotlight”, seriemördar-thrillers som ”Zodiac” eller bara vill förstå hur ett helt rättssystem kunde gå så fel. Nu finns den att streama på Netflix.

Läs också: Netflix visar upp sin nya svenska romcom: ”Bara till jul”

Läs också: 2026 års bästa svenska dramaserie är korad: ”Otroligt nervig”

Lägg till MZ som önskad källa på Google