Nicolas Cage gör ”episk gangsterfilm” – som varit på gång i 10 år

Cage spelar ledaren för ett brutalt kriminellt imperium i en film som utforskar kriminella nätverk i amerikanska fängelser.

Publicerad:

Nicolas Cage ligger inte på latsidan. Han är klar för den femte säsongen av ”True Detective”, och medverkar i kultuppföljaren ”Lords of War” med premiär i januari, och nu har han hittat ytterligare ett projekt: ”The Brand”, som av ansvarig producent Anthony Mastromauro beskrivs som ”en episk gangsterfilm”.

Vi följer en ung brottsling, Taylor Hartman, som blivit inlåst i fängelse. Där får han oväntat beskydd av Carter Briggs, som leder ett gäng bestående av vita fångar med kopplingar till rasistiska ariska brödraskapet bakom fängelsemurarna.

Med hans hjälp stiger Taylor i rang i det kriminella nätverk som byggs upp inne i den amerikanska fängelsesektorn, men när möjligheten till ett hederligt liv med kvinnan han älskar uppenbarar sig måste han vända sig mot det imperium han skapat.

Huvudrollen som Taylor görs av underskattade Alexander Ludwig (”Vikings”, ”The Hunger Games”), och Cage spelar Briggs. I andra roller syns Maria Bakalova (”The Apprentice”) som Taylors kärleksintresse, och Gabriel Basso (”A House of Dynamite”).

Maria Bakalova i ”The Apprentice”, Alexander Ludwig i ”Vikings” och Gabriel Basso i ”The Night Agent”.

”The Brand” är baserad på en undersökande artikel om fängelser och det ariska brödraskapet som publicerades av David Grann i The New York Times. Grann ligger även bakom källmaterialet till Martin Scorseses ”The Killers of the Flower Moon”.

Hollywood har försökt göra ”The Brand” i tio års tid, och enligt Deadline har det övervägts som både film och TV-serie. Nu verkar beslutet vara fattat, det är film som gäller, och rollistan är spikad. En regissör har man också, i form av Vincent Grashaw (”Gangland”). Se nu bara till och börja spela in – det här låter spännande, och jag vill inte behöva vänta 10 år till.

”The Brand” saknar i skrivande stund ett premiärdatum.

Läs också: Trailerpremiär: Stjärnspäckad ensemble och brutal action gör mig taggad på ”Criminal”

Läs också: ”Face/Off” fick Nicolas Cage att tappa greppet om verkligheten: ”Vem är jag?”

Lägg till MZ som önskad källa på Google