Nelly Rapp återvänder – premiären spikad för sista filmen

En uråldrig vampyr hotar i Nelly Rapps sista äventyr.

Publicerad:

SF Studios Sverige har nu spikat premiärdatumet för den tredje och avslutande filmen om Nelly Rapp: “Nelly Rapp – Porten till underjorden.”

När Nelly återförenas med sin mamma Alice får hon veta att en fruktansvärd fara är i antågande. En uråldrig vampyr har brutit sig fri och planerar att öppna porten till underjorden. Där en länge slumrande ondska väntar på att släppas lös.

Tillsammans med Valle, London och Alice måste Nelly stoppa vampyren innan katastrofen är ett faktum. Frågan är om de är redo att möta det förflutnas skuggor och den kraft som hotar att förstöra allt?

Matilda Gross återvänder här i huvudrollen, efter sin filmdebut i “Nelly Rapp – Monsteragent” (2020) och uppföljaren “Nelly Rapp – Dödens spegel” (2023).

Filmen regisseras av Johan Rosell (“Nelly Rapp – Monsteragent”), med manus av systrarna Sofie och Tove Forsman (“Young Royals”). Precis som tidigare bygger den på Martin Widmarks populära bokserie, illustrerad av Christina Alvner och Emil Maxén.

“Nelly Rapp – Porten till underjorden” har biopremiär Halloween 2026.

Läs också: Hollywood gör film om mannen som satte hela Sverige i ekonomisk kris

Läs också: Bäst i klassen: ”Bert sabbar allt” är ny 1:a på biotoppen