Allmänhetens fascination för popkungen Michael Jackson har bevisligen inte lagt sig: ”Michael” är en av årets stora biosuccéer, med globala intäkter på över en miljard dollar. Därmed är även ansvarigt produktionsbolag Lionsgate fascinerade, och arbetar i skrivande stund på en uppföljare.
Nu har Adam Fogelson, ordförande för Lionsgate Motion Picture Group, levererat en kvartalsrapport och då passat på att ge besked om ”Michael 2” (inte officiell titel, men något måste den ju kallas). Först säger han:
– Vi siktar på produktionsstart kring slutet av det här året eller början av nästa.
Rimligt – smida medan järnet är varmt. Exakt när kamerorna kan rulla lär bero på saker som huruvida manuset är färdigt (det behöver dock inte stoppa ett produktionsbolag med vision, fråga bara Marvel) och att huvudrollsinnehavaren Jaafar Jackson är tillgänglig (han ska spela in en fängelsefilm med Will Smith). Fogelson fortsätter:
– Jag tror att slutet av kalenderåret 2027 eller första halvan av kalenderåret 2028 är den nuvarande planen för när filmen kan släppas.
Min gissning hade varit att Lionsgate släpper ”Michael 2” våren 2028 – vintern 2027 kan bli tight, och då konkurrerar man dessutom om uppmärksamhet med ”Sagan om ringen” och ”Avengers”. Den första ”Michael” släpptes i april, så rent spontant känns den månaden lovande för uppföljaren med.
Det återstår dock fortfarande frågetecken kring ”Michael 2” – framförallt huruvida Antoine Fuqua återvänder för att regissera. Det finns även skäl att fundera kring hur (om?) filmen ska hantera de pedofilanklagelser som riktades mot Jackson under den senare halvan av hans karriär. De skulle ursprungligen ha tagits upp i ”Michael”, men den idén kasserades efter att juridiska problem uppstod i relation till Jordan Chandler, den pojke som anklagade Jackson.
När ”Michael 2” kommer, och vad den innehåller, återstår alltså att se, men räkna med att se mer moonwalking på bio senast 2028.
Läs också: Jaafar Jackson har hittat första rollen efter ”Michael” – spelar mot Will Smith
Läs också: Stora delar av Michael Jacksons biopic måste filmas om – ”en mardröm” för regissören