Skådespelerskan Minnie Driver återhämtar sig efter en bilkrock i Frankrike nyligen, skriver Hollywood Reporter.
I en video på Instagram berättar Driver att hon och en vän körde runt på franska landsbygden när de blev påkörda av en annan bil.
– På något sätt lyckades vi ta oss ut ur bilen… Vi kröp ut, men vi var vid liv. (…) Anledningen till att jag inte är död, ärligt talat, är bilen vi körde. Jag har aldrig varit med om en krock, men 360-graders airbags var vad som räddade våra liv.
Stjärnan har varit på semester i Paris under större delen av sommaren. Bilolyckan berodde på en annan förare som missade att stanna i en korsning. Driver fick en whiplashskada. Nu bär hon nackkrage och är ”tacksam över att vara vid liv”.
”Stort tack till föraren av en van som stannade och hjälpte oss innan ambulansen kom. Min hjärna fortsätter att spela upp kraschen, vilket är svårt men verkar vara en viktig del av processen. Att gråta har också känts bra” skriver hon.
56-åriga Minnie Driver slog igenom på 90-talet i filmer som ”Circle of Friends” och gör en Oscarsnominerad roll i ”Will Hunting”. På senare år har hon medverkat i populära serien ”Emily in Paris”.
Läs också: Något är väldigt fel i ”Den hemliga kvinnan” – danska Netflix-thrillern visar upp sig
Läs också: Regissören flyr nästa ”Jurassic World”-film – jakten på ersättare igång