Mel Gibsons stora actionflopp från 2025 tar revansch – ligger 1:a på Viaplay

”Flight Risk” sågades och floppade på bio, men nu hittar den äntligen lite publik.

Publicerad:

Förra året regisserade Mel Gibson sin första film på nio år. Tyvärr blev actionthrillern ”Flight Risk” inte den comeback han hade hoppats på. Kritikerna plockade fram sågarna och biosuccén uteblev.

Nu verkar den dock ha hittat sin publik, åtminstone i Sverige. ”Flight Risk” var en av helgens fyra nya filmer på Viaplay – och nu intar den officiellt förstaplatsen på topplistan.

Mark Wahlberg spelar huvudrollen. Han är en pilot som transporterar en polis och ett vittne på väg till en rättegång. Men snart visar det sig att inte alla ombord är vad de utger sig för att vara.

Det är ett bra thrillerkoncept och filmen är knappt 90 minuter lång. Det räckte dock inte för att vinna över kritikernas hjärtan.

Rotten Tomatoes har den bara 28% positiva recensioner. Man har kallat den ”katastrofdålig” och ”medioker direkt-till-dvd-actionrulle”.

På biografer spelade ”Flight Risk” in mediokra 48,7 miljoner dollar. I Sverige fick den inte ens testa på att möta biopubliken.

Men allt är inte nattsvart. Faktum är att publiken verkar uppskatta filmen mer än kritikerna. Deras Rotten Tomatoes-betyg ligger på markant högre 62%.

Och för Mel Gibsons del. Även om det här inte var någon storstilad comeback var det kanske en bra uppvärmning för nästa projekt. I våras avslutade han inspelningarna av sin tvådelade uppföljare till ”The Passion of the Christ”. Premiärerna väntar i maj 2027 och 2028.

”Flight Risk” finns nu att streama på Viaplay. Se en trailer nedan:

Youtube video

Läs också: ”Dödligt vapen 5” blir troligen inte av: ”Fast i ett limbo”

Läs också: Mel Gibson förklarar – därför blir ”The Resurrection of the Christ” på engelska

Lägg till MZ som önskad källa på Google