I år är det tjugoåtta år sedan senaste filmen i ”Dödligt vapen”-franchisen släpptes.
Fyra skapliga actionfilmer med en odödlig duo bestående av Mel Gibson och Danny Glover gjorde susen i de Richard Donner-regisserade filmerna, med en härligt vild ton från manusförfattaren Shane Black.
Huruvida en femte film någonsin kommer är oklart. Richard Donner gick bort 2021 och mycket pekar på att filmsviten likväl dog med honom.
I en intervju med Collider pratar Mel Gibson om att ett färdigt manus faktiskt finns för en ”Dödligt vapen 5”.
– Karaktärerna är mycket äldre och kopplingarna till tidigare filmer är snarast lösa, menar Gibson. Den ena har gått i pension och den andra har ett lågintensivt kontorsarbete. Det händer inte mycket och han saknar action. I slutändan hade dock filmen varit full av energi, tänk dig typ min film ”Apocalypto”. Där kunde vi skapa spänning och en känsla av jakt och fara genom små medel. Det här hade dock varit en mer karaktärsfokuserad film.
Gibson är själv intresserad av att regissera en potentiell ”Dödligt vapen 5”, men ser det som en smärre omöjlighet.
– ”Dödligt vapen 5” är fast i ett slags limbo. Ett slags filmiskt helvete där den inte kan räddas.
Visst vore en sådan film potentiellt intressant. Mel Gibson har tidigare talat om ”Dödligt vapen 5” och försäkrat oss om att den en dag ska bli verklighet.
Under tiden får vi dock nöja oss med en annan Gibson-uppföljare. ”The Resurrection of the Christ” har biopremiär 2027.
Läs också: Mel Gibson förklarar – därför blir ”The Resurrection of the Christ” på engelska
Läs också: George Miller vill göra en sista ”Mad Max” – men Warner Bros säger nej