Det är en härlig tid för Mel Brooks-fans – inte minst då uppföljaren till Star Wars-parodin ”Det våras för rymden” närmar sig med stormsteg. ”Spaceballs: The New One” – som titeln lyder – får biopremiär i april 2027.
Själv har Brooks – originalfilmens regissör – hunnit bli 100 år gammal. Men det hindrar honom inte från att återvända i rollen som den Yoda-liknande karaktären Yogurt.
Hans ålder sätter dock käppar i hjulet när det kommer till sminkningen. Det berättar skaparna bakom den nya filmen under ett panelsamtal under San Diego Comic Con, enligt IGN.
Tidigt i processen meddelade Mel Brooks regissören Josh Greenbaum såväl som manusförfattarna att han inte kunde bära karaktärens smink längre. Istället fick de lov att göra om honom till en datoranimerad karaktär.
Greenbaum berättar att Mel Brooks från början fick bära prickar i ansiktet, som animatörerna kunde använda som referenser. Något som fick röstskådisen att protestera.
– Jag behöver inte prickarna, deklarerade han.
Därefter fick animatörerna arbeta med fria händer.
Även om det är synd att inte få se Mel Brooks egna gestalt i filmen känns det närmast passande att Yogurt blir CGI. Det var ju precis vad som hände med Yoda i den andra och tredje ”Star Wars”-episoden.
Förutom Brooks återvänder bland annat Bill Pullman som Lone Starr och Rick Moranis som skurken Dark Helmet.
Bland filmens nya ansikten ser vi Lewis Pullman, Keke Palmer och Josh Gad. Den senare är också en av manusförfattarna.
”Spaceballs: The New One” får amerikansk biopremiär den 23 april 2027. Med stor sannolikhet går den upp i samma veva i Sverige, förhoppningsvis med passande svensk titel.
Läs också: Mel Brooks fyller 100 år ung idag: ”Varför skulle jag gå i pension?”
Läs också: Mel Brooks bästa film återuppstår som tv-serie – 50 år senare