Mark Ruffalo avslöjar: Ingen Hulk i ”Avengers: Doomsday

Julens stora blockbuster tycks bli utan Marvels starka gröngöling.

Publicerad:

Hypet fortsätter växa för ”Avengers: Doomsday”, som har biopremiär den 16 december och bjuder på flera kära återseendet från älskade karaktärer.

En figur vi emellertid inte kommer att få se är Hulken, avslöjar skådisen Mark Ruffalo i en intervju med Empire (via Screenrant) inför kommande filmen ”Crime 101”.

– Jag kan kanske återkomma till karaktären i framtiden, berättar han. Så länge det finns coola saker att göra med figuren, som gett mig många möjligheter. Min roll i ”Crime 101” hade nog inte varit möjlig utan att först ha varit med i ”Avengers”.

Mark Ruffalos Hulken kommer dock att synas i ”Spider-Man: Brand New Day”. Uppföljaren till ”Doomsday”, som har titeln ”Secret Wars” och släpps 2027.

Läs också: Skräckisen ”Hemmet” tar hem Guldbaggen för Bästa kvinnliga biroll

Läs också: ”Avengers: Doomsday” har släppt 4 teasers – och samlat 1 miljard visningar