Det har nu gått hela 25 år sedan Reese Witherspoon klev in i rollen som Elle Woods för första gången. Två år senare dök hon upp i ”Legally Blonde 2: Red, White & Blonde”. I båda filmerna underskattas Elle för sitt utseende, en blondin som älskar rosa och Cosmopolitan… men visar sig ändå ha hjärtat på rätta stället och en förmåga att använda sitt unika sätt att tänka för att vinna sina fall som advokat.
I tv-serien ”Elle” backas bandet till 1995 och tiden då Elle fortfarande gick på high school i Los Angeles. På sin 16-årsdag får hon dock veta att familjen måste lämna den soliga storstaden och flytta till Seattle. Ett miljöombyte som inte går helt smärtfritt för Elle.
Fångat precis rätt känsla i huvudrollen
Alla som har sett filmerna med Witherspoon vet att den något äldre versionen av Elle alltid har en förmåga att hitta det positiva i sin omgivning. Men att det samtidigt sårar en när folk har förutfattade meningar baserat på ens utseende. I ”Elle” får vi se henne i en ännu mer utsatt period i livet – där hon gör vad hon kan för att passa in i sin nya skola.
Efter att ha fått förhandstitta på den första säsongen så tycker jag ändå att Lexi Minetree, som spelar den yngre Elle, har fångat precis rätt känsla i huvudrollen. Det måste ha varit en utmaning att hitta någon som kunnat passa så pass bra, men Witherspoon har trots allt funnits med som producent av serien. Lexi är det mest imponerande med ”Elle” och lyckas lyfta serien till en charmig och bingevänlig upplevelse.
James Van Der Beek i karriärens sista roll
När det kommer till själva handlingen så tillför ”Elle” visserligen inget nytt i high school-genren som vi inte redan sett i andra produktioner. Den har däremot uppenbarligen haft en tillräckligt hög budget för att se avsevärt snyggare och mer påkostad ut än vad motsvarande titlar brukar göra. Skådespelarna vid sidan om Minetree håller också en hög nivå – där James Van Der Beek (som dog tidigare under året) givetvis står ut ur mängden i karriärens sista roll.
Elle och hennes nya vänner börjar även nysta i ett mysterium, vilket leder fram till en punkt som vi tittare förstår är början av hennes resa mot att bli advokat i framtiden. Serien är redan klar för en andra säsong – så Prime Video verkar vara säkra på succé.
Hela den första säsongen av ”Elle” finns nu på Prime Video.
Läs också: 10 nya tv-serier att se i juli: TV-redaktörens hetaste sommartips!
Läs också: ”Legally Blonde” är tillbaka – du har aldrig sett så mycket rosa som i trailern för ”Elle”
