Klart: Cillian Murphy återvänder i “28 Years Later”-trilogin

”Som alla goda saker i livet, så kan du behöva vänta lite”.

Publicerad:

Regissören Danny Boyle har nu bekräftat att Cillian Murphy kommer att återvända till den nya “28 Years Later”-trilogin, men att fansen kan behöva vara tålmodiga.

– Som alla goda saker i livet, så kan du behöva vänta lite innan han dyker upp, säger Danny Boyle till The Hollywood Reporter.

Cillian Murphy spelade huvudrollen i ”28 dagar senare” från 2002, som regisserades av Boyle och blev Murphys stora genombrott. Han medverkade inte i uppföljaren “28 veckor senare” .

När trailern till ”28 Years Later” släpptes var det många som var övertygade om att de såg Cillian Murphy dyka upp som en zombie, men detta stämde inte. Producenten Andrew Macdonald sa senare att Murphy inte kommer att vara med i den första filmen.

“28 Years Later” har premiär på bio den 18 juni 2025. Den kommer att följas av upp av “28 Days Later: The Bone Temple” och ytterligare en till film i framtiden.

Läs också: 1979 års största skräckis flyttar in på Prime Video – filmen som Lois Lane hatade

Läs också: ”Barbarian”-regissörens nya skräckis kallas för ”fullständigt vansinnig”

YouTube video

Läs mera