Professor Robert Langdon, han som alltid hittar sätt att trassla in sig i spännande mysterier och konspirationer, är snart tillbaka.
Netflix har vunnit ett budkrig om Dan Browns nästa roman ”The Secret of Secrets”, som bär den svenska titeln ”Den yttersta hemligheten” (köp boken på Amazon.se). Även fast boken ges ut först i september har den lockat till sig ett tungt namn: Carlton Cuse (känd för ”Lost” och ”Jack Ryan”-serien) är ombord som showrunner.
I den sjätte boken om Robert Langdon måste han kämpa mot klockan för att rädda en förvunnen forskare och henens stulna manuskript, med upptäckter som kan förändra världens förståelse om den mänskliga hjärnan. Som vanligt utlovas bladvändande spänning med kittlande idéer, skriver Deadline.
Dan Brown har själv kallat boken för ”den mest ambitiösa jag någonsin har skrivit, men också den roligaste”.
Langdon är för oss filmälskare mest känd för Tom Hanks gestaltning i filmerna ”Da Vinci-koden”, ”Änglar & demoner” samt ”Inferno”. För några år sedan kom också tv-serien ”The Lost Symbol” med Ashley Zuckerman i rollen. Vem som får axla tweedkavajen härnäst är än så länge ett mysterium dolt i skuggorna.
Läs också: Tom Hanks andra världskrigs-drama får uppföljare
Läs också: Tom Hanks sågar Dan Brown-filmerna: ”Smörja”