Det är svårt att se någon annan än Robert Downey Jr. i rollen som filmlegendaren Charlie Chaplin i Richard Attenboroughs biopic ”Chaplin” från 1992. Det hyllade dramat nominerades till tre Oscars, däribland för just Downey Jr:s skådespel, där han även blev en av de yngsta nominerade i historien.
Hör och häpna var Robert Downey Jr. emellertid inte förstahandsvalet. Far Out Magazine menar att Johnny Depp diskuterades i frågan att spela Charlie Chaplin.
– Jag träffade Attenborough, berättar han i en intervju från 90-talet. Jag kände att jag var fel för rollen och ville träffa honom personligen för att säga hej.
Det finns dock föga anledning att sörja att Depp missade rollen. Under tre år på kort tid, för ”Pirates of the Caribbean: Svarta Pärlans förbannelse”, ”Finding Neverland” och ”Sweeney Todd”, nominerades Johnny Depp i likväl ikoniska roller.
På senare år har kontroverserna kring Depp gjort det svårt att få jobb, men den 13 november är han aktuell i Ti Wests nya film ”Ebenezer” där han hyllats.
Läs också: Johnny Depps nya julfilm ”Ebenezer” håvar in höga betyg
Läs också: Disney försöker få med Johnny Depp i ”Pirates of the Caribbean 6”