Ikväll på TV: Norrmalmstorgsdramat som charmig Hollywood-film – med Ethan Hawke och Noomi Rapace

”Stockholm” från 2018 är ”rolig och underhållande med en stor dos 70-talsnostalgi” enligt MovieZines recension.

Publicerad:

2018 blev en av Sveriges mest omtalade gisslandraman film i Hollywood. Ethan Hawke spelade huvudrollen i ”Stockholm” som handlar om Norrmalmstorgsdramat 1973. Ikväll kan du uppleva dramat i något komisk skrud på TV3.

I ”Stockholm” har karaktärerna fått andra namn men historien är sig lik. Ethan Hawke spelar bankrånaren Lars Nyström (i verkligheten Janne Olsson) som går in för att råna Kreditbanken på Norrmalmstorg och tar fyra gisslan.

De verkliga händelserna gav upphov till det så kallade Stockholmssyndromet, det vill säga hur ett särskilt band kan uppstå mellan gisslan och gisslantagaren. I ”Stockholm” får vi möta Bianca, spelad av Noomi Rapace – ett av gisslan som Ethan Hawkes bankrånare formar ett särskilt band med.

Vi får också möta Clark Olofsson – eller Gunnar Sörensson som han heter i filmen. Ett av Janne Olssons krav för att släppa gisslan var just att Clark skulle frisläppas från fängelset och ansluta sig. Här spelar Mark Strong den ökände brottslingen – som även spelats av två andra stora skådespelare.

På MovieZine fick ”Stockholm” det starka betyget 4/5. ”Filmen är rolig och underhållande med en stor dos 70-talsnostalgi, samt några riktigt vackra Stockholmsvyer”, skrev Annika Andersson i sin recension. Hon hyllar särskilt Ethan Hawke för sin prestation, och kallar honom ”härligt bullrig”.

För manus och regi står kanadensaren Robert Budreau. I övriga roller kan vi bland annat se Shanti Roney som Olof Palme.

”Stockholm” går ikväll 22:45 på TV3. Spana in en trailer nedan:

YouTube video

Läs också: Clark Olofsson död – så tyckte han om Netflix-serien med Bill Skarsgård

Läs också: Ethan Hawke gör remake av en klassisk western-rulle med Gregory Peck

Läs också: Noomi Rapaces norska thriller får Hollywood-remake med Jason Segel