År 1989 nådde den ursprungliga Indiana Jones-trilogin sin storslagna final. Steven Spielberg, George Lucas och Harrison Ford lyckades återgå till tonen från originalfilmen ”Jakten på den försvunna skatten” och levererade ett storslaget, rafflande äventyr. Ikväll visas ”Indiana Jones och det sista korståget” på TV12.
I ”Indiana Jones och det sista korståget” ger sig Indiana Jones ut för att leta efter den mytomspunna heliga graalen. Precis som i ”Jakten på den försvunna skatten” måste han även här kämpa mot nazisterna. Den vilda jakten tar Indy till Venedig, Berlin och Nordafrika.
Med sig på äventyret får han en motvillig partner. Det är hans egen far, Henry Jones Sr. – spelad av ingen mindre än Sean Connery. Far och son-dynamiken tillför en rejäl dos humor och hjärta till den numera klassiska filmen.
Alla som har sett ”Det sista korståget” kan intyga att filmen levererar ett vackert och passande avslut till sagan om Indiana Jones. Så småningom återvände karaktären i en fjärde och en femte film, många år senare. De båda fick något blandat mottagande, om än av olika anledningar. Därmed återstår en obekväm fråga: Borde ”Indiana Jones och det sista korståget” ha blivit Indys sista äventyr?
Ikväll finns chansen att skapa sig en egen åsikt. Se ”Indiana Jones och det sista korståget” ikväll 21:00 på TV12.
Läs också: Äventyret forstätter – ”Indiana Jones and the Great Circle” får expansion
Läs också: ”Oh, shit…” Harrison Ford kunde ha spelat Batman – chockas av frågan