Ikväll på tv: Actionfilmen från 2001 som Daniel Craig kallade ”mitt värsta misstag”

Minns du Daniel Craig i 2001 års stora tv-spelsfilm?

Publicerad:

Flera år innan han blev James Bond såg vi Daniel Craig i actionäventyret ”Tomb Raider” med Angelina Jolie.

Han spelar rollen som Alex West, en skattjägare och rival till hjältinnan Lara Croft, som för första gången tog steget från tv-spelsvärlden till bioduken. Jolie spelar sin roll med tuff attityd, karisma och glimten i ögat.

Och filmen var efterlängtad av många gamers – den spelade in 275 miljoner dollar. Den mest framgångsrika tv-spelsadaptionen fram till dess, även om både fans och kritiker uttryckte visst missnöje.

Jolie återvände för en uppföljare. Craig kände däremot att ”Tomb Raider” satte käppar i hjulet för hans karriär. Enligt Fandomwire hade han inget gott att säga om filmen eller sin insats:

– Det fanns inget manus. Man kan inte börja spela in en film utan ett manus, klagar Craig.

– ”Tomb Raider” var det värsta misstag jag gjort. Men också en nyttig läxa. Manuset var en j-a röra, det tjatades om två meter stora gröna apor eller något annat fjanteri, och jag kunde aldrig fatta vad som hände. Angie hade det ännu värre. Hon var med i varje scen och fick ta all skit efteråt.

– Men personligen borde jag aldrig ha tackat ja. Jag kände mig som femte hjulet och ser säkert helt vilsen ut, har Craig sagt i intervjuer.

Men Daniel Craig behövde inte deppa alltför länge. Snart hamnade han på Bond-producenternas radar och fick den eftertraktade rollen som agent 007 i ”Casino Royale” (2006).

Numera är han mästerdetektiven Benoit Blanc i ”Knives Out”-filmerna, den senaste – ”Wake Up Dead Man” – streamar just nu på Netflix.

Här kan du se ”Lara Croft: Tomb Raider”:

  • Ikväll (lördag) 21:00 på TV3
  • Streama på Netflix
  • Streama på SkyShowtime
  • Streama på Tele2 Play

Se trailern nedan.

YouTube video

Läs också: Nu släpps årets sista storfilm på Netflix: ”Underhåller på hög nivå”

Läs också: “Tomb Raider” är tillbaka – med 2 nya spel